СВАЛЯВА: відпочинок та лікування, санаторії та готелі, ЦІНИ 2024

Свалява — це невелике містечко на Закарпатті, розташоване в мальовничій долині між річками Свалявка та Латориця в оточенні гірських вершин. Воно з’явилось ще в XII столітті, і свою назву отримало від слова «сіль»: у давнину тут знаходився перевалочний пункт для доставки цього продукту з Солотвина в сусідні країни. Але на всю Європу маленьке закарпатське поселення прославилося на початку ХVIII століття, коли на його околицях були виявлені джерела цілющих мінеральних вод, які незабаром здобули визнання і стали надзвичайно популярними у Старому Світі.

  • Область: Закарпатська
  • Район: Мукачевський
  • До найближчого обласного центру: 68 км
  • Індекс: 89300
Свалява

Свалява

Сьогодні Свалява — це одна з найвідоміших карпатських здравниць та центр цілої групи бальнеологічних курортів, розташованих на північ від неї вздовж русла річки Піня.

Панорама курорту Свалява

Панорама курорту Свалява

Сюди приїжджають не тільки оздоровитися в сучасних санаторіях, а й просто відпочитиактивно, сплавляючись по гірських річках і підкорюючи гірські вершини, або, навпаки, спокійно, насолоджуючись тишею і відсутністю суєти, милуючись чарівною красою карпатських пейзажів і на повні груди вдихаючи чисте гірське повітря.

Зміст

Приховати

Санаторії та готелі

У самій Сваляві немає санаторіїв — вони розташовуються на його околицях поруч із джерелами мінеральних вод у сусідніх селах Солочин, Поляна та Карпати. Це санаторії:

  • «Кришталеве Джерело»;
  • «Квітка Полонини»;
  • «Поляна»;
  • «Сонячне Закарпаття»;
  • «Карпати».

Послуги бальнеологічного лікування та реабілітації, крім них, на Свалявщині пропонує низка курортно-оздоровчих комплексів.

Поблизу цілющих свалявських джерел гостей також приймають бази відпочинку, готелі, міні-готелі, приватні садиби, готельні будинки, котеджі та апартаменти.

Нижче наведено посилання на огляди одних з найбільш популярних санаторіїв та готелів Сваляви.

Все житло у Сваляві

Які мінеральні води є у Сваляві

Околиці Сваляви багаті на джерела мінеральних вод — їх тут близько ста, тобто майже третина з усіх, виявлених і діючих у Закарпаття. Згідно з історичними документами, про місцеву цілющу воду знали ще у XV столітті: її вживали як столову, потім почали використовувати при проблемах зі шлунком, а пізніше почали експортувати разом з вином у сусідні країни, де її високо цінували.

Джерело на той час було відоме одно; воно знаходилось на околиці Сваляви поряд зі старим деревом, через дупло якого періодично бив фонтанчик з безліччю бульбашок. На початку XIX століття неподалік від цього місця місцевий лікар обладнав щось на кшталт водолікарні — поставив кілька купелей і побудував гостьові кімнати.

В цей час у містечку вже діяли три цехи з розливу свалявської води: під брендом «Solyvai» її експортували до багатьох міст Європи, у тому числі до Парижа та Відня. Незабаром вона прославилася на весь континент, збираючи нагороди на всіх міжнародних конкурсах і виставках, на яких була представлена.

Сьогодні з джерел на околицях Сваляви добувають мінеральні води:

  • «Свалява»;
  • «Поляна Купель»;
  • «Поляна Квасова»;
  • «Лужанська-3»;
  • «Лужанська-4»;
  • «Лужанська-7»;
  • «Лужанська-12».

Всі вони є вуглекислими гідрокарбонатно-натрієвими і за складом схожі з водами боржомського типу. Це лікувально-столові води слабкої та середньої мінералізації, які характеризуються підвищеним вмістом фтору, ортоборною та кремнієвою кислот. У різних концентраціях в них також розчинені іони йоду, кальцію, брому, літію, заліза та інших важливих мікро- та макроелементів.

Мінеральні води свалявської групи мають здатність нейтралізувати підвищену кислотність шлунка, стимулювати відтік жовчі, нормалізувати роботу підшлункової залози, тому використовуються в лікуванні та профілактиці хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту, печінки та жовчовивідних шляхів.

Вони також позитивно впливають на вуглеводний та ліпідний обмін, допомагають налагодити метаболізм, що робить їх корисними при ожирінні та цукровому діабеті. Свалявські мінеральні води, крім того, здатні розчиняти пісок певного хімічного складу в сечі та відновлювати нормальну роботу нирок.

Дозвілля в Сваляві

Ліс на околицях Сваляви

Ліс на околицях Сваляви

В самому місті розваг та занять небагато.

Організацією дозвілля гостей курортної зони займаються переважно санаторії та оздоровчі комплекси Свалявщини. У багатьох з них є концертні зали та кінотеатри, майданчики для занять різними видами спорту (як відкриті, на вулиці, так і всередині приміщень), кімнати для гри в більярд та настільний теніс, дитячі ігрові майданчики, басейни, аквацентри; організовуються розважальні програми, різні активності, дискотеки.

З маленькими дітьми у Сваляві можна проводити час у розважальних центрах, де для малюків є безліч забав:

  • батути;
  • тематичні кімнати;
  • басейни з кульками;
  • інтерактивні ігри;
  • автодроми;
  • цікаві майстер-класи;
  • додатково дітлахів тут розважають аніматори.

Тим, хто не уявляє відпочинок без пригод, на курорті пропонують сплави по гірських річках на рафтах, байдарках та катамаранах, поїздки по горбистій місцевості на джипах, велосипедні та піші походи в гори, які можуть тривати кілька годин або кілька днів.

Гірськолижний комплекс «Синяк» за 17 км від Сваляви

Гірськолижний комплекс «Синяк» за 17 км від Сваляви

Взимку можна кататися на лижах.

Гірськолижні траси є на території санаторію «Квітка Полонини» неподалік села Солочин. Тут облаштовано два спуски середньої складності, працює бугельний витяг, пункт прокату спорядження, невелика зона відпочинку та автостоянка.

Ще один гірськолижний комплекс«Синяк» — діє поруч із однойменним селом біля гори Синяк, за 17 км від Сваляви. Тут доступні три траси — як для початківців, так і для досвідчених лижників, два витяги, декілька пунктів прокату інвентарю. Кататися можна не тільки на лижах, але і на снігоходах, санках, сноубордах та надувних «плюшках».

Риболовля на території садиби «Карпатська форель»

Риболовля на території садиби «Карпатська форель»

З більш спокійних варіантів дозвілля на курортах Сваляви — кінні прогулянки, походи в ліс за грибами та ягодами (за сезоном), риболовля.

Ловити рибу можна прямо в Латориці, а можна вирушити на околицю міста до садиби «Карпатська форель», на території якої є два озера з різними видами риби (від коропа до форелі), п’ять альтанок з мангалами та ресторан, кухар якого — за бажанням та за окрему платуприготує ваш улов за фірмовим рецептом. Снасті та наживку можна взяти напрокат на місті.

Розмаїти дозвілля у Сваляві можна оглядом її нечисленних пам’яток.

Михайлівська церква

Дерев’яна Михайлівська церква у Сваляві

Дерев’яна Михайлівська церква у Сваляві

Найвідоміша та найцікавіша — дерев’яна Михайлівська церква, розташована на околиці міста. Вважається, що зведена вона була в середині XVI століття, а через двісті років розширена та реконструйована.

Це один із найдосконаліших зразків так званого лемківського стилю. Силует храму формують масивна вежа-дзвіниця з барочним навершям та відкрита галерея з різьбленими стовпчиками навколо притвору; стіни та дах покриті гонтом. Всередині зберігся старовинний іконостас. Поруч стоїть кам’яна дзвіниця, побудована в 2000 році. Від неї доріжка веде на вершину сусіднього пагорба, звідки відкривається не лише гарний краєвид на храм, а й панорама всієї Сваляви, та пейзажі Карпат з Полониною Боржавою.

Історичний музей

Свалявський історичний музей

Свалявський історичний музей

Ті, хто цікавиться історією, можуть заглянути в Свалявський історичний музей, розташований у самому центрі міста. Тут представлено майже півтори тисячі експонатів, які розповідають про історію Сваляви, культуру та побут її мешканців:

  • книги;
  • фотографії;
  • документи;
  • предмети одягу та взуття;
  • стародавні знаряддя праці;
  • рушники та сорочки з унікальною вишивкою;
  • ікони;
  • предмети інтер’єру та багато іншого.

500-річний дуб

500-річний дуб у Сваляві

500-річний дуб у Сваляві

Неподалік музею знаходиться ще одна міська пам’ятка — 500-річний дуб. Місцеві розповідають, що посаджений він був ще за часів Визвольної війни.

Посадила його молода дівчина, яка проводила коханого на війну і довго чекала на його повернення. В один з днів до неї прийшов побратим коханого і передав від нього подарунок — маленьке зернятко: мовляв, поки воно зійде, близька людина повернеться. Але той так і не повернувся з війни. Так цей дуб став символом і пам’яттю про всіх загиблих за свободу України. Поруч з ним сьогодні встановлені лавки для відпочинку, це популярне місце зустрічей у місцевих мешканців та гостей міста.

Пам’ятник «Герб Сваляви» — «Полі Бачі»

Пам’ятник «Герб Сваляви» — «Полі Бачі»

Поруч із дубом можна побачити пам’ятник «Герб Сваляви». Він зображує чоловіка, що розливає мінеральну воду в бочки — саме він є символом міста і з 1843 року зображено з його гербі. У народі його називають «Полі Бачі».

Ескурсії

Ще більше цікавого можна побачити, подорожуючи Закарпаттям — самостійно або у складі організованих екскурсій.

Замок Берегвар

Замок Берегвар

Лише в 11 км від Сваляви, в селі Карпати, знаходиться замок Берегвар — колишня резиденція та мисливський будиночок графів Шенборнів, які володіли цими землями кілька століть поспіль. Сьогодні в будівлі палацу розташовується санаторій «Карпати».

Замок був споруджений наприкінці XIX століття і відмінно зберігся до наших днів. Він примітний оригінальним плануванням, за основу якого було взято астрономічний рік. У ньому 365 вікон (за кількістю днів), 52 кімнати (за кількістю тижнів) та 12 входів (за кількістю місяців). Палац оточує парк в англійському стилі з декоративним озером у центрі, форма якого точно повторює обриси Австро-Угорської імперії. У парку зростає безліч різних, у тому числі рідких видів, рослин: сакури, самшити, канадські ялини та інші.

Замок Сент-Міклош у селі Чинадійово

Замок Сент-Міклош у селі Чинадійово

Ще один замокСент-Міклош — знаходиться в 18 км від Сваляви, в селі Чинадієво. Він був споруджений у XVI столітті, мав дві кутові вежі та міцні стіни. У 1657 році був сильно пошкоджений, пізніше відновлений, але втратив оборонну функцію, перетворившись на палац.

Чинадієвський замок багато разів міняв власників, під час Другої світової тут знаходилась в’язниця, а пізніше, за часів радянської влади, — сільрада, військова частина та склад автобази. Вже в наш час старовинна споруда була передана у концесію місцевому художнику, який відреставрував перший поверх із шістьма кімнатами та залом з великим вестибюлем. Тепер тут розміщуються експозиції кельтської та скіфської культур, а також виставляються портрети колишніх власників замку.

Замок «Паланок» у Мукачеві

Замок «Паланок» у Мукачеві

Ще трохи далі, в Мукачево, варто побачити замок «Паланок», який вважається одним з найцікавіших і збройних комплексів, що добре збереглися, в Україною. Він був зведений ще під час Київської Русі, і спочатку був дерев’яним. Потім перебудований у камні, неодноразово реконструювався новими власниками, розширювався і свій нинішній вигляд набув XVII століття.

«Паланок» схожий на багатоярусний торт: він складається з Верхнього замку з двором, каплицею та трьома вежами, Середнього замку з господарськими спорудами та Нижній замок в оточенні бастіонів. Сьогодні в приміщеннях палацу розташовано більше ніж десять експозицій Мукачівського історичного музею.

Водоспад Скакало

Водоспад Скакало

Серед інших примітних місць на околицях Сваляви, до яких часто організовують екскурсії:

  • мальовничі водоспади Скакало та Шипіт;
  • Синє озеро в урочищі Синяк;
  • озеро Синевір;
  • Обавський камінь, який називають природним дивом Закарпаття, та ін.

Санаторій «Квітка Полонини»

Санаторій «Квітка Полонини» у Сваляві

Санаторій «Квітка Полонини» у Сваляві

«Квітка Полонини» — це сучасний санаторій, розташований на околиці села Солочин поблизу Сваляви, в мальовничій долині річки Піні. Він займає територію площею 15 гектарів, на якій, крім корпусів здравниці, знаходиться великий парк з екзотичними рослинами, штучними озерами, альтанками та лавками.

Санаторій спеціалізується на лікуванні захворювань шлунково-кишкового тракту та цукрового діабету. Тут також допомагають пацієнтам з порушеннями обміну речовин, проблемами нирок та сечовивідних шляхів, опорно-рухового апарату, верхніх дихальних шляхів, нервової та серцево-судинної системи. Для процедур використовують мінеральні води «Поляна Квасова», «Лужанська-4» та «Лужанська-7».

Для проживання пропонуються номери різних категорій — від затишних однокімнатних «стандартів» до трикімнатних «люксів» та «апартаментів», які розташовані у трьох спальних корпусах. Всі вони світлі та просторі, укомплектовані необхідними меблями, телевізором, холодильником, електрочайником, а також мають власний санвузол з душем або ванною. Усі корпуси комплексу з’єднані між собою критими переходами.

У вартість путівки входить триразове харчування (але за показаннями можуть надаватися два додаткові прийоми їжі). Організується воно у двох їдальнях санаторію: обидві ресторанного типу, дієтичні, але одна, у корпусі «Сузір’я», передбачає покращене харчування з попереднім замовленням страв, інша, у корпусі «Квітка Полонини», — за системою «шведський стіл».

У розпорядженні гостей здравниці є критий плавальний басейн з підігрівом, штучними водоспадами та джакузі для дорослих та дітей, кінозал, тренажерний зал, спортивні та дитячі ігрові майданчики, більярд, дитяча кімната, обладнаний пляж біля річки. На території також працюють косметичні салони, ресторан, кафе, сувенірний ринок, міні-маркети, аптека, банкомати, термінал та інше.

Санаторій «Кришталеве Джерело»

Санаторій «Кришталеве Джерело» у Сваляві

Санаторій «Кришталеве Джерело» у Сваляві

Санаторій «Кришталеве Джерело», розташований на в’їзді до села Солочин поблизу Сваляви. Він поєднує в собі сучасний багатопрофільний медичний центр та курортний готель. Основний профіль здравниці — захворювання органів травлення, ендокринної та сечостатевої систем, порушення обміну речовин. Тут, крім того, приймають на лікування та реабілітацію пацієнтів із хворобами серцево-судинної, дихальної та імунної системи, а також опорно-рухового апарату.

Основа лікування — мінеральні води «Лужанська-12» та «Лужанська-3», які видобуваються із свердловин на території санаторію. У вартість путівки входить лише консультація терапевта, всі діагностичні та лікувальні процедури оплачуються окремо (для мешканців здравниці діє 10% знижка).

Номерний фонд санаторно-курортного комплексу складається з одно- та двокімнатних номерів різного типу. У кожному з них є зручні ліжка, робочий стіл, шафа для одягу, LED-телевізор із супутниковим ТБ, холодильник, кондиціонер, електрочайник з набором посуду, Wi-Fi. Всі номери мають власний санвузол з унітазом, раковиною, душовою кабіною або ванною.

Путівка передбачає триразове дієтичне харчування, але за показаннями може призначатися п’ятиразове харчування. Гостям санаторію пропонується вибір страв за замовленим меню відповідно до призначеної дієти. Прийоми їжі відбуваються у просторій їдальні на 180 місць.

На території комплексу діє критий аквацентр з великим плавальним басейном для дорослих, дитячим басейном, джакузі, фінською сауною та римською лазнею. У теплу пору року працює відкрита аквазона з теплим басейном та зоною відпочинку. До послуг відпочиваючих також спортивні та дитячі майданчики, ресторан, СПА-процедури, більярд, настільний теніс, кінозал, організація екскурсій, прокат велосипедів.

Санаторій «Карпати»

Санаторій «Карпати» у Сваляві

Санаторій «Карпати» у Сваляві

Санаторій «Карпати», розташований в однойменному селі за 10 км від Сваляви. Він займає велику територію в мальовничому урочищі Берегвар у долині річки Латориці та складається з кількох корпусів. Один із них, адміністративний, знаходиться у будівлі палацу Шенборнів XIX століття. Санаторій спеціалізується на лікуванні хронічних захворювань судин та серця, нервової системи, органів травлення, сечовидільної, кістково-м’язової та ендокринної систем. Тут також займаються реабілітацією після перенесених інфарктів, інсультів та інших гострих станів.

Здравниця має в своєму розпорядженні сучасну лікувально-діагностичну базу, а основним лікувальним фактором тут є мінеральна вода «Поляна Купель».

Розміститися «Карпати» пропонують в одно- та двомісних номерах з усіма зручностями, серед яких необхідні меблі, телевізор, холодильник та власна ванна кімната. Своїх гостей санаторій забезпечує чотири- або п’ятиразовим (залежно від профілю лікування) харчуванням, яке організується за системою попереднього замовлення у їдальні здравниці, що складається з двох залів.

На території здравниці працює кафе-ресторан, басейн, сауна, тренажерний зал, кіноконцертний зал, продуктовий магазин; є можливість замовити екскурсії.

Комплекс «Ашад»

Комплекс «Ашад» у Сваляві

Комплекс «Ашад» у Сваляві

Готельно-туристичний комплекс «Ашад», розташований у селі Драчино за 4 км від Сваляви. Тут пропонують комфортабельні номери з усіма зручностями різних категорій: сімейні, для великих компаній, бажаючих усамітнитися. Всі вони оснащені сучасними меблями, холодильником, кондиціонером, телевізором, більшість мають вид на гори або басейн. Є номери з кухнею.

У вартість проживання входить сніданок; обідати та вечеряти пропонують у ресторані готелю, меню якого складається з автентичних страв закарпатської та європейської кухні. У ціну номера також включено користування двома відкритими басейнами: дорослим та дитячим, поряд з якими облаштована велика зона відпочинку з парасольками та шезлонгами.

За окрему плату гостям «Ашада» доступні чан з травами, сауна, організація риболовлі та поїздок на квадроциклах, дитячі атракціони.

Котеджний комплекс «Котедж під Чонками»

Котеджний комплекс «Котедж Під Чонками» у Сваляві

Котеджний комплекс «Котедж Під Чонками» у Сваляві

Невеликий котеджний комплекс «Котедж Під Чонками», розташований на околиці Сваляви, складається з двох котеджів. Перший — двоповерховий на 4 місця, на першому поверсі знаходяться вітальня з каміном, сауна та роздільний санвузол, на другому облаштований двомісний номер з двоспальним ліжком, комодом та кондиціонером. Інший одноповерховий котедж розрахований на розміщення 2–4 гостей. У ньому є хамам, обладнана кухня, двомісний номер та санвузол з цілодобовою подачею гарячої та холодної води.

У розпорядженні постояльців комплексу мангал, альтанка, відкритий басейн, спортивний та дитячий майданчики, гойдалка, батут, настільний теніс, парковка.

Дитячий відпочинок

Дитячий відпочинок у Сваляві

Дитячий відпочинок у Сваляві

У Сваляві та на навколишніх курортах добре відпочити та цікаво провести час з дитиною — завдання нескладне. Якщо ви оздоровлюєтесь або просто зупинились в одному з санаторіїв Свалявської курортної зони, тоді дитяче дозвілля цілком і повністю можна довірити його персоналу.

Практично у всіх здравницях Свалявщини є ігрові майданчики з гойдалками, гірками, лабіринтами та батутами, дитячі кімнати з іграми для малюків, а в деяких — ще й з аніматорами, які розважають дітлахів цікавими активностями, конкурсами, майстер-класами, дитячі басейни.

У самій Сваляві з малюками можна ходити до дитячих розважальних центрів, де легко провести весь день. З більш дорослими дітьми — влаштовувати походи в гори, кататися на велосипедах мальовничими околицями, їздити на екскурсії Закарпаттям.

І все це за необхідності можна поєднати з оздоровленням, лікуванням або реабілітацією дитини — багато санаторіїв Свалявської курортної зони приймають дітей віком від 4 років.

Лікування та оздоровлення

Санаторії Свалявської курортної групи спеціалізуються на лікуванні захворювань:

  • шлунково-кишкового тракту, в тому числі хронічних гастритів з підвищеною та нормальною кислотністю шлунка, рефлюкс-езофагіту легкого та середнього ступеня, виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, хронічного панкреатиту, гастродуоденіту, коліту, дискінезії кишечника;
  • печінки, жовчного міхура та жовчних проток, у тому числі хронічних гепатитів, холециститів, жовчнокам’яної хвороби, дискінезії жовчного міхура та жовчовивідних шляхів, неалкогольної жирової хвороби печінки;
  • сечовидільної системи, у тому числі сечокам’яної хвороби без порушення прохідності сечовивідних шляхів, хронічного пієлонефриту, хронічного циститу, станів після хірургічних втручань на сечовивідних шляхах;
  • ендокринної системи, у тому числі цукрового діабету II типу, гіпотиреозу, первинного аліментарно-конституційного ожиріння, подагри;
  • кістково-м’язової системи та сполучної тканини, у тому числі ревматоїдного артриту, поліартрозу, артрозів тазостегнового та колінного суглобів, остеохондрозу;
  • серцево-судинної системи, у тому числі гіпертонії, гіпотонії, ішемічної хвороби серця, станів після перенесеного інфаркту міокарда (первинного та повторного), інсульту, після оперативних втручань на судинах та серці;
  • органів дихання, у тому числі хронічних бронхітів, ринітів, тонзилітів, синуситів, фарингітів, хронічної обструктивної хвороби легень, бронхіальної астми.

Для лікування в свалявських санаторіях використовують десятки медичних методик та процедур, насамперед, із застосуванням мінеральних вод регіону. Це лікувальне пиття, курс якого лікар визначає індивідуально для кожного пацієнта з урахуванням специфіки захворювання, різні види мінеральних ванн ( вихрові, перлинні, сухі вуглекислі, з ефірними оліями, фітоекстрактами, бішофітом), душі (підводний душ-масаж, Шарко, циркулярний, висхідний), інгаляції та зрошення.

У здравницях Свалявщини також активно використовують озокеритолікування, яке проводиться у вигляді аплікацій підігрітого озокериту — воскоподібної органічної речовини, яка є сумішшю твердих насичених вуглеводнів із групи нафтових бітумів.

Серед інших методик лікування та оздоровлення, які застосовуються в місцевих санаторіях:

  • апаратна фізіотерапія, включаючи лазерну терапію;
  • електрофорез;
  • пресотерапію;
  • магнітну, ультразвукову та синглетно-кисневу терапію;
  • фітотерапію;
  • ЛФК;
  • різні види масажів.

У більшості санаторіїв Свалявської курортної зони базове лікування входить у вартість путівки. Перелік діагностичних та лікувальних процедур, які включені в «базу», відрізняється у залежності від установи та її профілю, що бажано уточнювати перед покупкою путівки. У деяких оздоровницях, наприклад, у «Квітці Полонини», можна вибирати між базовим та комплексним («все включено») пакетами.

Окремо слід відзначити санаторій «Кришталеве Джерело», де у вартість путівки входить лише консультація терапевта, а всі процедури, призначені в індивідуальному порядку, оплачуються окремо (для пацієнтів здравниці діє знижка у розмірі 10%).

Охорона здоров’я

Аптека у Сваляві

Аптека у Сваляві

У Сваляві є міська лікарня, розташована за адресою: вул. Визволення, 23, де приймають лікарі різного профілю, у тому числі хірург, кардіолог, інфекціоніст, невропатолог, ендокринолог, працюють відділення анестезіології та інтенсивної терапії.

Неподалік міської лікарні, за адресою: вул. Шевченка, 22 знаходиться Свалявський районний центр первинної медико-санітарної допомоги та приватний медичний центр «7-Я».

У місті працює більше півтора десятка аптек і аптечних кіосків, зокрема великих мереж, таких як:

  1. «Подорожник»;
  2. «Медсервіс»;
  3. «Доброго Дня».

Більшість їх розташовані в центральній частині Сваляви.

Банки, банкомати та термінали

У Сваляві працюють відділення та банкомати таких банків, як:

  1. «ПриватБанк» — вул. Головна, 70;
  2. «Ощадбанк» — вул. Головна, 31/69;
  3. «Укргазбанк» — вул. Головна, 70;
  4. «Комінвестбанк» — вул. Київська, 8.

Більшість торгових точок, закладів громадського харчування, аптек, туристичних об’єктів Сваляви приймають до оплати банківські картки.

Харчування

Харчування та страви у Сваляві

Харчування та страви у Сваляві

У санаторіях свалявських курортів харчування, як правило, включено у вартість путівки. Найчастіше мається на увазі три основні прийоми їжі, але за показаннями та рекомендаціями лікаря може бути надано чотириразове або навіть п’ятиразове харчування. Раціон дієтичний, для пацієнтів із різними захворюваннями він може відрізнятися. У більшості випадків у санаторіях Сваляви харчування організовано за системою попереднього замовлення страв за запропонованим меню, складеним з урахуванням профілю захворювання, рідше«шведського столу». Прийоми їжі відбуваються в столових оздоровниць.

На території санаторно-курортних закладів Свалявщини зазвичай працюють кафе та/або ресторани, де за необхідності можна харчуватися додатково до передбаченого путівкою раціону. У багатьох готелях та готельних комплексах курортної зони сніданки включені у вартість номера або можуть надаватися за окрему плату за бажанням, а обідати та вечеряти пропонують у кафе/ресторані готелю.

Ресторан «Kardamon» у Сваляві

Ресторан «Kardamon» у Сваляві

Досить багато закладів громадського харчування працюють і за межами санаторіїв та готелів. Найбільш популярні серед мешканців та гостей Сваляви:

  • ресторан «Kardamon»;
  • ресторан «Затишок»;
  • кафе «Family Cafe»;
  • кафе «Mirella»;
  • кафе «Анастасія»;
  • піцерія «Chicago»;
  • піцерія «Рутенія»;
  • ірландський паб «Dublin»;
  • кафе-кондитерська «Frühstück by BenSweets Cafe».
Супермаркет мережі «Рукавичка» у Сваляві

Супермаркет мережі «Рукавичка» у Сваляві

Якщо є бажання готувати самостійно, можна зняти номер з власною кухнею або спільною на території готелю чи гостьового будинку. З покупкою продуктів проблем не буде: у місті працює багато продуктових магазинів та супермаркетів, у тому числі локальних та регіональних мереж. Найбільш відомі:

  • «Alma»;
  • «Рукавичка»;
  • «Промінь»;
  • «Барва»;
  • «Смакота+».

У Сваляві також відкриті фірмові магазини виробників м’ясоковбасної продукції та сироварень, пекарні. Сезонні овочі, фрукти, фермерські молочні продукти, яйця, свіже м’ясо можна купувати на міському ринку.

Які ціни у 2024 році у Сваляві

Скільки коштує відпочити у Сваляві тиждень із харчуванням та дорогою?

Часті питання (FAQ)

Яка мінеральна вода у Сваляві?

У Сваляві та її околицях добувають мінеральні води «Свалява», «Поляна Купель», «Поляна Квасова», «Лужанська-3», «Лужанська-4», «Лужанська-7» та «Лужанська-12».

Це гідрокарбонатно-натрієві вуглекислі води малої та середньої мінералізації, за складом та властивостями близькі до вод «Боржомі» та «Віші». Вони містять велику кількість мікро- та макроелементів, кислот та біологічно активних компонентів, що дозволяє використовувати їх у лікуванні широкого спектру захворювань та патологій.

Які санаторії є у Сваляві?

У самій Сваляві санаторіїв немає. Вони розташовані у сусідніх селах Солочин, Карпати та Поляна, поряд із джерелами цілющих мінеральних вод.

До свалявської групи входять санаторії: «Квітка Полонини», «Кришталеве Джерело», «Сонячне Закарпаття», «Поляна» та «Карпати». Кожен з них має свій профіль та спеціалізацію.

Які хвороби лікують у санаторіях Сваляви?

Санаторії Свалявської курортної зони спеціалізуються на лікуванні хронічних захворювань:

  • шлунково-кишкового тракту;
  • печінки;
  • жовчного міхура та жовчовивідних шляхів;
  • сечовидільна система;
  • органи дихання;
  • судин;
  • серця;
  • цукрового діабету.

Вони також приймають пацієнтів для відновлення після перенесених хвороб, гострих станів на зразок інсультів та інфаркту міокарда, хірургічних втручань на органах травлення, судинах та серці.

Де можна зупинитися у Сваляві?

Гостей міста приймають готельно-туристичні комплекси, бази відпочинку, міні-готелі, готельні будинки, котеджі та місцеві жителі, які здають будинки в оренду. Але набагато більший вибір варіантів розміщення — у навколишніх селах (Солочин, Поляна, Карпати та інші), де розташовані санаторії та курортні зони.

Де поблизу зі Свалявою є гірськолижні траси?

Найближчі до міста локації для катання на гірських лижах та інших зимових активностей — санаторій «Квітка Полонини», на території якого облаштовано дві гірськолижні траси, гірськолижний комплекс «Синяк» поблизу однойменного села, а також гірськолижні курорти «PolianSki» та «Ведмежа» у селі Поляна.

Що подивитися у Сваляві та околицях?

У самому місті варто побачити дерев’яну Михайлівську церкву, побудовану в XVI столітті без жодного цвяха, побувати в історичному музеї з безліччю цікавих артефактів, посидіти під 500- літнім дубом у центрі міста, розглядаючи цікавий пам’ятник «Герб Сваляви».

На його околицях — відвідати замки Берегвар у селі Карпати, Сент-Міклош у Чинадієвому та «Паланок» у Мукачевому, водоспади Скакало та Шипіт, гірські озера Синє та Синевір, Обавський камінь та інше.

Як доїхати до Сваляви

Проїзд до Сваляви

Проїзд до Сваляви

Найпростіший і найбільш зручний спосіб дістатися до Сваляви — це залізниця. У місті є залізнична станція, куди прибувають прямі поїзди з Києва, Харкова, Запоріжжя, Дніпра, Вінниці, Хмельницького, Одеси, Львова, Ужгорода та інших регіонів країни. До Сваляви також ходять електрички з Мукачевого та Львова.

Автобусні рейси у цьому напрямку є з Ужгорода, Тернополя, Львова, Івано-Франківська та більш дрібних населених пунктів Закарпатської та сусідніх областей.

Якщо потрібно зі Сваляви дістатися одного з санаторіїв курортної зони, найкраще скористатися трансферами, які пропонують прямо на залізничній станції. До санаторію «Карпати» можна дістатися безпосередньо пасажирським потягом, це наступна зупинка після Сваляви.