Мінеральні води України: види, що лікують, на яких курортах шукати

На території України знайдені та функціонують кілька сотень джерел мінеральних вод, різних за складом та властивостями. Серед них — відомі далеко за межами країни «Нафтуся», «Поляна», «Моршинська». На базі природних джерел, більшість з яких зосереджена в карпатському регіоні, діють десятки санаторіїв та оздоровчих комплексів, а міста та села, де ті розташовані, гордовито носять статус бальнеологічного курорту і є не лише популярними місцями для лікування, оздоровлення та відпочинку, а й широко відомими туристичними центрами.

Зміст

Приховати

Які мінеральні води є в Україні

Мінеральними називають підземні, рідше поверхневі води з підвищеним вмістом певних хімічних елементів, сполук та газів. Вони мають специфічні фізико-хімічні властивості, якими обумовлений їх лікувальний вплив на організм людини.

У різних регіонах України на сьогоднішній день виявлено близько 500 джерел мінеральних вод. Найбільш великі родовища знаходяться у межах Карпат, Українського щита та Дніпровсько-Донецької западини.

Найбільш відомі мінеральні води України.

«Нафтуся»

Бювет у Трускавці з «Нафтусею»

Бювет у Трускавці з «Нафтусею»

Її називають королевою українських мінеральних вод.

Це гідрокарбонатна магнієво-кальцієва вода слабкої мінералізації з високим вмістом органічних речовин нафтового походження, які наділяють її специфічним смаком та запахом. Вона також містить натрій, хлор, калій та інші макро- та мікроелементи.

Мінеральна вода «Нафтуся»:

  • бореться із запальними процесами в тканинах;
  • надає болезаспокійливу дію;
  • сприяє виведенню дрібного каміння та піску з нирок, жовчного міхура, сечо- та жовчовивідних шляхів;
  • допомагає налагодити роботу шлунково-кишкового тракту, печінки;
  • нормалізує обмін речовин.
Джерело №1 «Нафтуся» у Східниці

Джерело №1 «Нафтуся» у Східниці

Завдяки високій щільності активних речовин на літр води вона надає виражений вплив, і тому швидко помітний ефект. Особливість «Нафтусі» в тому, що її лікувальні властивості втрачаються при контакті з повітрям, тому пити її необхідно безпосередньо в бюветі або неподалік від нього.

Найбагатше родовище «Нафтусі» знаходиться у Львівській області, в курортному Трускавці.

Мінеральні води цього типу також виявлені в сусідній Східниці (вони схожі за складом, але мають більш делікатний вплив) та в околицях селища Сатанів Хмельницької області.

Свалявські мінеральні води

Поляна — джерело свалявських мінеральних вод

Поляна — джерело свалявських мінеральних вод

Околиці містечка Свалява у Закарпатті багаті на джерела мінеральних вод — їх тут близько 100. Найвідоміші знаходяться у селах Солочин, Поляна та Карпати.

Здебільшого це вуглекислі гідрокарбонатно-натрієві води типу «Боржомі», які розрізняються між собою ступенем мінералізації і незначно — переліком та кількістю розчинених у них речовин, які зумовлюють їх корисні властивості.

«Свалява»

«Свалява» — це гідрокарбонатно-натрієва вуглекисла мінеральна вода середньої мінералізації з підвищеним вмістом метаборної кислоти. Вона є лікувально-столовою і, на відміну від інших мінеральних вод свалявської групи, не використовується санаторіями, а розливається у пляшки на заводі безпосередньо поруч із джерелом, що дозволяє зберігати всі цінні елементи, що містяться в ній.

Мінеральна вода «Свалява»:

  • покращує роботу печінки, жовчних шляхів, нирок:
  • регулює травлення:
  • нормалізує обмін речовин.

Її рекомендують при хронічних панкреатитах, хворобах печінки, цукровому діабеті, синдромі подразненого кишечнику.

«Поляна Квасова» та «Поляна Купель»

Джерела цих мінеральних вод знаходяться поблизу села Поляна неподалік Сваляви та використовуються санаторіями і оздоровчими комплексами курортної зони. Це вуглекислі гідрокарбонатно-натрієві води середньої мінералізації з підвищеним вмістом фтору та ортоборної кислоти. У їх складі також присутні кальцій, магній, залізо, йод, бром та інші елементи.

Бювет із мінеральною водою «Поляна Квасова»

Бювет із мінеральною водою «Поляна Квасова»

Між собою мінеральні води «Поляна Квасова» і «Поляна Купель» несуттєво відрізняються кількістю розчинених у них мінеральних речовин, а також впливом на організм людини: у «Поляни Купелі» воно м’якше.

Бювет із мінеральною водою «Поляна Купель»

Бювет із мінеральною водою «Поляна Купель»

Води Полянського родовища нейтралізують підвищену кислотність шлунка, тому їх використовують головним чином у лікуванні хронічних захворювань органів травлення. Вони також допомагають налагодити обмін речовин та роботу печінки.

«Лужанська»

Село Солочин

Село Солочин

Віднайменне родовище мінеральних вод знаходиться у долині між селами Солочин та Голубине, на території Свалявської громади Мукачівського району. Тут добувають води:

  1. «Лужанська-3»;
  2. «Лужанська-4»;
  3. «Лужанська-7»;
  4. «Лужанська-12».

Вони належать до групи гідрокарбонатно-натрієвих, вуглекислих, відрізняються високим вмістом ортоборної та метакремнієвої кислот. У них майже ідентичний склад, різниця тільки в концентрації окремих біологічно активних компонентів. Наприклад, для «Лужанської-7» характерні високі концентрації кальцію та метакремнієвої кислоти.

Джерело мінеральної води «Лужанська-7»

Джерело мінеральної води «Лужанська-7»

Мінеральні води Лужанського родовища здатні:

  • нейтралізувати підвищену кислотність шлунка;
  • боротися з печією та здуттям;
  • стимулювати відтік жовчі та панкреатичного секрету;
  • надавати сечогінну дію;
  • виводити токсини;
  • балансувати процеси збудження та гальмування в центральній нервовій системі.

«Шаянська»

Бювет «Шаян» з мінеральною водою «Шаянська-242»

Бювет «Шаян» з мінеральною водою «Шаянська-242»

Шаянське родовище мінеральних вод знаходиться поблизу невеликого села Шаян у Хустському районі Закарпатської області.

Тут відкрито кілька джерел вуглекислих гідрокарбонатно-натрієвих мінеральних вод типу «Боржомі» малої та слабкої мінералізації з підвищеним вмістом метакремнієвої кислоти. У їх складі також присутні хлориди, сульфати, кальцій, магній, залізо та інші мікро- та макроелементи.

Мінеральні води Шаянського родовища:

  • мають протизапальну, болезаспокійливу та сечогінну дію;
  • стимулюють утворення та виділення жовчі;
  • позитивно впливають на білковий та вуглеводний обмін;
  • покращують роботу кишківника.

Тому вони корисні при захворюваннях органів травлення, сечовидільної системи, цукровому діабеті та метаболічних порушеннях.

У лікувальних цілях у місцевих санаторіях використовують мінеральні води:

  1. «Шаянська-242»;
  2. «Шаянська-4».

Джерело першої знаходиться на території санаторію «Шаян». Це лікувально-столова вода, яку можна приймати за призначенням лікаря у лікувально-оздоровчих закладах Шаянської курортної зони або купувати у пляшках — вона розливається прямо на місці видобутку під маркою «Шаянська» у пляшки 0,5 та 1,5 л.

Мінеральна вода «Шаянская-4» відрізняється трохи меншим вмістом кальцію, але має у складі більше магнію, а також вищий рівень мінералізації. За іонним складом вона ближче до мінвод свалявської групи.

«Моршинська»

Бювет курорту Моршин

Бювет курорту Моршин

У Моршині, невеликому містечку в Стрийському районі Львівської області, знаходиться однойменне родовище мінеральних вод.

На сьогодні тут функціонують кілька джерел з різними за хімічним складом та ступенем мінералізації водами.

Найбільш відома серед них — «Моршинська». Це гідрокарбонатно-кальцієва вода слабкої мінералізації, для якої характерний високий вміст азоту та розчиненого кисню. Вона також містить сульфати, натрій, калій, магній, хлориди у необхідних людському організму концентраціях.

Моршинський завод мінеральних вод

Моршинський завод мінеральних вод

Це природно-столова вода, яка видобувається з джерела №4. На відміну від інших мінеральних вод Моршина, які є концентрованим розсолом, вона ультрапрісна, підходить для щоденного вживання і не має протипоказань.

«Моршинську» рекомендують вживати при:

  • мочекаменній хворобі;
  • хронічному пієлонефриті та інших патологіях нирок і сечовивідних шляхів, оскільки вона зменшує запалення в цих органах, має сечогінну дію, сприяє виведенню солей і відходженню невеликого каміння з нирок;
  • порушенні обміну речовин.

«Миргородська»

Бювет у Миргороді

Бювет у Миргороді

Це хлоридно-натрієва мінеральна вода слабкої мінералізації, родовище якої знаходиться у місті Миргород Миргородського району Полтавської області.

У ній розчинено безліч мікро- та макроелементів, і саме в тих концентраціях, які необхідні для нормального функціонування людського організму. Серед них переважають кальцій, магній, кремнієва кислота, фтор, бром, залізо.

Мінеральна вода «Миргородська»:

  • має жовчогінну, протизапальну та спазмолітичну дію;
  • знижує рівень холестерину;
  • регулює збудливість нервової системи.
Подання мінеральних вод у бюветі Миргорода

Подання мінеральних вод у бюветі Миргорода

У санаторіях Миргороду воду використовують при лікуванні хвороб шлунково-кишкового тракту, печінки, судин та серця, органів дихання, хронічних інфекцій сечостатевої системи, а також цукрового діабету.

Мінеральна вода «Миргородська» є лікувально-столовою. Вона використовується санаторіями курорту, а також розливається в ПЕТ-пляшки на Миргородському заводі мінеральних вод у двох варіаціях:

  1. «Миргородська» — без консультації з лікарем рекомендується вживати не більше 30 днів;
  2. «Миргородська Лагідна» має нижчий рівень мінералізації, її можна пити щодня без обмежень.

Радонові мінеральні води

Санаторій радонових вод у Хмільнику

Санаторій радонових вод у Хмільнику

Родовища радонових вод в Україні є в кількох областях. Найбільш відоме знаходиться у місті Хмільник, Хмельницького району Вінницької області.

Тут діють джерела переважно гідрокарбонатно-кальцієвих та кальцієво-магнієвих вод слабкої мінералізації, головним компонентом яких є газ радон. За рівнем концентрації радону більшість з них відносяться до дуже слаборадонових і слаборадонових, і лише деякі — до середньорадонових. Мінеральні води Хмільника також містять вуглекислий газ, азот, калій, натрій, залізо, марганець та інші хімічні елементи та сполуки.

На відміну від більшості лікувальних мінеральних вод України, радонові води використовуються тільки зовнішньо — у вигляді ванн, підводних масажів, зрошень. Такі процедури дозволяють:

  • зменшити запалення та відчуття болю;
  • нормалізувати процеси обміну;
  • прискорити регенерацію нервових волокон.

Їх застосовують при патологіях опорно-рухового апарату, функціональних розладах центральної та периферичної нервової системи, захворюваннях судин та серця, органів дихання, ендокринної системи, шлунково-кишкового тракту, шкіри, сечостатевої системи, цукровому діабеті.

Курорти мінеральних вод в Україні

На базі багатьох джерел мінеральних вод в Україні створено бальнеологічні курорти з санаторіями та оздоровчими комплексами, що спеціалізуються на лікуванні широкого спектру недугов і відновленні після перенесених хвороб.

Більшість з них — компактні містечка та селища, розташовані в мальовничій місцевості, де створені умови не тільки для лікування, але і для різнопланового відпочинку.

Трускавець

Курорт Трускавець

Курорт Трускавець

Найвідоміший бальнеологічний курорт України. Це невелике затишне містечко у Львівській області, що компактно розмістилося в передгір’ї Східних Карпат.

Знаменитим на всю країну та далеко за її межами його зробила унікальна за своїм складом та властивостями мінеральна вода «Нафтуся», родовище якої знаходиться в центрі міста. Окрім неї, тут видобувають і використовують з лікувальною метою:

  • мінводи «Марія», «Софія», «Броніслава», «Юзя», «Едуард»;
  • мінерал озокерит.

У Трускавці діють десятки санаторіїв, курортних, оздоровчих та реабілітаційних центрів із сучасною медичною базою та власними бюветами . Більшість з них спеціалізуються на лікуванні:

  • хронічних гастритів;
  • панкреатитів;
  • жовчнокам’яної хвороби;
  • холециститів;
  • мочекаменної хвороби;
  • пієлонефриту;
  • захворювань судин та серця;
  • захворювань органів дихання;
  • захворювань опорно-рухового апарату;
  • діабету.
Архітектура Трускавця

Архітектура Трускавця

Одночасно з ними гостей курорту приймають п’ятизіркові готелі, модні SPA-готелі, міні-готелі, затишні вілли, приватні садиби та комплекси апартаментів.

У Трускавці добре розвинена інфраструктура, в тому числі курортна: тут працює дельфінарій, кілька музеїв, багато кафе та ресторанів, банки та банкомати, аптеки, супермаркети локальних та всеукраїнських мереж. Гостям міста пропонують також безліч варіантів організації дозвілля, в тому числі цікавих екскурсій.

Лікування та відпочинок у Трускавці

Східниця

Курорт Східниця

Курорт Східниця

Невелике селище у Львівській області, що лежить у широкій долині, з усіх боків оточеній лісистими гірськими схилами.

Статусом бальнеологічного курорту Східниця зобов’язана родовищам мінеральних вод, озокериту та торф’яних грязей, розташованим на її околицях. Її часто вибирають як більш спокійну, небагатолюдну та доступну альтернативу сусідньому Трускавцю.

Східниця — спокійна альтернатива Трускавцю

Східниця — спокійна альтернатива Трускавцю

Більшість місцевих вод по складу схожі з «Нафтусею». Крім них, тут є джерела залізистих вод і вод типу «Боржомі». Місцеві санаторії, готельно-курортні та оздоровчі комплекси використовують їх для лікування пацієнтів із захворюваннями:

  • шлунку;
  • кишківнику;
  • печінки та жовчних проток;
  • сечовидільної системи;
  • залізодефіцитними станами, патологіями суглобів та хребта та розладами нервової системи.

Східниця, втім, підійде не тільки для водолікування, а й для спокійного відпочинку. Тут багато затишних готелів, вілл та котеджів, в окрузі повно місць для прогулянок, влітку можна ходити в гори і їздити на екскурсії, взимку — кататися на лижах на сусідніх гірськолижних курортах. У Східниці є аптеки та банкомати, кафе та ресторани, а за розваги тут відповідають санаторії, великі готелі та курортні комплекси.

Лікування та відпочинок у Східниці

Моршин

Курорт Моршин

Курорт Моршин

Один із трьох найвідоміших та найпопулярніших бальнеологічних курортів України.

Це крихітне містечко у Львівській області прославилося джерелами мінеральних вод: їх тут декілька, різних за складом і впливом на організм, з лікувальними цілями використовуються 3. Вони допомагають під час проблем:

  • шлунково-кишкового тракту;
  • нирок та сечовивідних шляхів;
  • цукрового діабету.
Відпочинок з дітьми у Моршині

Відпочинок з дітьми у Моршині

Послуги лікування, оздоровлення та реабілітації в Моршині пропонують санаторії, приватні пансіонати, готельно-оздоровчі комплекси. А розміщення без медичного обслуговування — міні-готелі, садиби, вілли, готельні будинки.

У місті та поруч з ним є де прогулятися, цікаво провести час, є куди сходити з дітьми та організуватиактивний відпочинок.

Лікування та відпочинок у Моршині

Свалява

Курорт Свалява

Курорт Свалява

Маленьке мальовниче містечко на Закарпатті, на околицях якого знаходиться майже 100 джерел мінеральних вод. Свалява дала назву цілій групі курортів, куди входять сусідні села Солочин, Поляна, Карпати, Плоске.

Саме тут знаходяться найвідоміші та затребувані санаторії регіону, працюють першокласні курортні комплекси та статусні готелі зі SPA-центрами, що пропонують лікувальні та оздоровчі процедури з використанням цілющих мінеральних вод Сваляви, корисних насамперед для людей з хворобами:

  • ШКТ;
  • печінки;
  • нирок;
  • ендокринної системи.

Це ще й відмінне місце, щоб відкрити для себе лемківську архітектуру, гірські сходження, побути наодинці з природою серед чарівних пейзажів полонин і перевалів, взимку освоїти гірські лижі на місцевих спусках, поніжитися в гарячих чанах і вирушити до туру замками та природними парками Закарпаття.

Лікування та відпочинок у Сваляві

Шаян

Курорт Шаян

Курорт Шаян

Крихітне село на Закарпатті та однойменна курортна зона, створена на базі джерел вуглекислих мінеральних вод, корисних при проблемах з:

  • травленням;
  • нирками;
  • суглобами та хребтом;
  • цукровому діабеті.

Ефективно вирішувати їх допомагають у місцевих санаторіях та оздоровчих комплексах, а курортні та SPA-центри пропонують масу процедур для відновлення. Там же варто шукати основну туристичну інфраструктуру курорту: розваги, кафе, ресторани.

Водночас, Шаян гарний не тільки для того, щоб поправити здоров’я, але й для відпочинку: як активного, з походами в гори влітку та катанням на лижах взимку, так і розслабленого, з релаксом у басейнах та усамітненням у затишній закарпатській садибі. А ще звідси зручно їздити на екскурсії: закарпатськими замками та фортецями, фермами, сироварнями, природними заповідникам тощо.

Лікування та відпочинок в Шаяні

Миргород

Курорт Миргород

Курорт Миргород

Колоритне містечко в Полтавській області. До початку XX століття його знали в основному завдяки масштабним барвистим ярмаркам і Гоголю, який прославив цей край у своїх творах. Але з того часу, як у Миргороді були виявлені джерела цілющої мінеральної води, він став більш відомий як бальнеологічний курорт.

Тут діє 8 санаторіїв, більшість яких об’єднана в комплекс «Миргородкурорт», де місцеву мінеральну воду використовують для лікування людей з різними недугами, зокрема:

  • шлунково-кишкового тракту;
  • судин і серця;
  • верхніх дихальних шляхів;
  • сечостатевої системи;
  • цукровим діабетом.
Відпочинок у Миргороді

Відпочинок у Миргороді

Миргород — це ще й популярний туристичний центр з розвиненою інфраструктурою. Тут працюють великі готелі, міні-готелі, вілли та готельні будинки; великі відомі супермаркети та сувенірні ринки, банки та аптеки.

Тут є що подивитися і чим зайнятися: по всьому місту розбиті парки та сквери, встановлені пам’ятники Гоголю та скульптури його героїв, працюють музеї, пропонують цікаві екскурсії по області.

Лікування та відпочинок у Миргороді

Хмільник

Курорт Хмільник

Курорт Хмільник

Старовинне містечко у Вінницькій області, яке розмістилося на берегах Південного Бугу серед хвойно-листяних лісів.

Відомим на всю країну та за її межами Хмільник зробили родовища радонових мінеральних вод та торф’яних грязей. Вони ж принесли місту статус курорту, куди щороку приїжджають десятки тисяч людей заради радонових ванн, які допомагають полегшити стан при хворобах:

  • опорно-рухового апарату;
  • центральної та периферійної нервової системи;
  • шкіри;
  • ендокринної та репродуктивної систем;
  • органи дихання;
  • органів травного тракту.
Парк у Хмільнику

Парк у Хмільнику

Тих, хто приїжджає до Хмільника на лікування, приймають санаторії, а тих, хто відвідує місто заради відпочинку та знайомства з його історією, — готелі, вілли та гостьові будинки.

Тут добре розвинена інфраструктура: працюють мережеві супермаркети, аптеки, відділення банків, багато закладів громадського харчування. Є визначні місця, серед яких руїни старовинного замку, графський палац, незвичайні музеї, парки та багато цікавих місць в окрузі, які можна відвідувати самостійно або з екскурсією.

Лікування та відпочинок у Хмільнику

Сатанів

Сатанів

Сатанів

Невелике селище на лівому березі річки Збруч, розташоване на кордоні Хмельницької та Тернопільської областей.

Воно широко прославилось відносно недавно — у другій половині XX століття, коли в його околицях було відкрито Збручанське родовище мінеральних вод, схожих за складом та лікувальною дією зі знаменитою трускавецької «Нафтусей». З того часу Сатанов перетворився на курорт: обзавівся санаторіями, оздоровчими комплексами та реабілітаційними центрами, де добре справляються з хронічними хворобами:

  • ШКТ;
  • печінки;
  • нирок.

У перервах між процедурами нудьгувати не доведеться: у селищі та окрузі є що подивитися. Тут збереглися фрагменти середньовічного замку, міська брама, старовинна синагога з єврейським цвинтарем, монастир XVI століття та інші давні пам’ятки. А поруч знаходиться національний природний парк з центром реабілітації хижаків та природний заповідник з городищами-святилищами часів скіфів.

Лікування та відпочинок у Сатанові

Лікування та оздоровлення

Прийом мінеральних вод у бюветі

Прийом мінеральних вод у бюветі

Залежно від ступеня мінералізації та вмісту біологічно активних речовин мінеральні води поділяються на:

  1. столові;
  2. лікувально-столові;
  3. лікувальні.

Перші підходять для щоденного вживання здоровими людьми без обмежень. Другі рекомендується вживати здоровим людям обмежений проміжок часу, наприклад, місяць, і не регулярно. Треті можна приймати тільки за призначенням лікаря у певному обсязі у вигляді курсу лікування.

У медичних цілях використовують лікувальні, рідше лікувально-столові мінеральні води. Концентрація біологічно активних компонентів в них вище, що наділяє їх лікувальними властивостями. Саме на базі таких джерел (в Україні їх близько ста) працюють санаторії, оздоровчі та реабілітаційні центри бальнеокурортів.

Залежно від складу мінеральних вод, санаторії використовують їх для лікування тих чи інших захворювань.

  • Більшість з них, у тому числі трускавецька «Нафтуся» та подібні до неї за складом, добре працюють при хворобах шлунково-кишкового тракту (гастритах, панкреатитах, колітах), печінки та жовчовивідних шляхів (хронічні гепатити, холецистит, жовчнокам’яна хвороба), нирок та сечовивідних шляхів (пієлонефрити, сечокам’яна хвороба, цистити). Вони також допомагають покращити стан пацієнтів із проблемами опорно-рухового апарату, цукровим діабетом другого типу та іншими недугами, пов’язаними з порушенням обміну речовин.
  • Мінеральні води Миргороду та Моршина добре зарекомендували себе у боротьбі з патологіями кістково-м’язової системи, органів дихання, шкіри, хронічними інфекціями сечостатевої системи.
  • Залізисті води, джерела яких є у Східниці та Свалявському районі, застосовуються санаторіями для лікування та профілактики залізодефіцитних станів.
  • Радонові, родовище яких знаходиться в Хмільнику, використовують для пацієнтів з функціональними розладами нервової системи, хворобами суглобів та хребта, судин і серця, слабким імунітетом.

Санаторії та реабілітаційні центри бальнеологічних курортів України, крім того, ефективно застосовують лікувальні мінеральні води для відновлення пацієнтів, які перенесли хірургічні втручання, насамперед на органах травлення та нирках, тяжкі хвороби, гострі стани на зразок інсультів та інфарктів тощо.

Застосовуватися з лікувальною метою мінеральні води можуть по-різному.

Видача мінеральних вод у бюветі Трускавця

Видача мінеральних вод у бюветі Трускавця

Частіше за все їх призначають для прийому всередину (виняток — радонові та гліцеринові води, які застосовуються тільки зовнішньо). Це так зване питне лікування. Його призначає санаторний лікар з урахуванням характеру хвороби та індивідуальних особливостей організму пацієнта. Він визначаєтривалість курсу лікування та обсяг добової порції, пояснює правила та особливості прийому того чи іншого типу мінеральної води.

Відпуск води, як правило, відбувається в бюветі, куди вона надходить прямо з джерела. У деяких бюветах воду спеціальним чином готують до вживаннярозводять до потрібної концентрації та нагрівають до необхідної температури.

В одних випадках воду, щоб вона дала необхідний ефект, необхідно пити прямо на місці, як, наприклад, «Нафтусю», інакше вона втратить цілющі властивості. В інших допускається вживання протягом 2 годин. А є мінеральні води, які можна набрати із собою і закінчити курс лікування вдома (якщо немає можливості завершити його в санаторії).

Лікувальні води на бальнеологічних курортах України також використовують:

  • у вигляді загальних та місцевих мінеральних ванн;
  • для лікувальних душів (циркулярного, висхідного, Шарко, підводного душу-масажу);
  • зрошень;
  • інгаляцій;
  • промивань.

У більшості санаторіїв та курортно-оздоровчих комплексів лікувальні та реабілітаційні процедури з використанням мінеральних вод входять у вартість путівки.

Зведення

«Нафтуся» Трускавець, Львівська область
«Свалява» Свалява, Закарпатская область
«Поляна Квасова» та «Поляна Купель» Поляна, Закарпатська область
«Лужанська» Солочин, Закарпатська область
«Шаянська» Шаян, Закарпатська область
«Моршинская» Моршин, Львівська область
«Миргородская» Миргород, Полтавська область
Радонові мінеральні води Хмільник, Вінницька область
Бальнеологічні курорти Трускавец, Сходница, Моршин, Свалява, Шаян, Хмельник, Миргород, Сатанов

Поширені запитання (FAQ)

На якому курорті знаходиться джерело мінеральної води «Нафтуся»?

Родовище мінеральної води «Нафтуся» розташоване в центрі курорту Трускавець у Львівській області.

Крім того, схожі за складом з «Нафтусею» мінеральні води є в сусідній із Трускавцем Східницею і в курортному Сатанові (Збручанське родовище) .

Де в Україні є аналоги мінеральної води «Боржомі»?

Джерела мінеральних вод, схожих за складом та впливом на організм з «Боржомі», є на декількох курортах України. Зокрема, аналогічні «Боржомі» джерела відкриті в Східниці, поряд із курортом Трускавець.

Що лікує вода «Миргородська»?

«Миргородська» мінеральна вода, яку видобувають у місті Миргород Полтавської області, використовується в місцевих санаторіях при лікуванні захворювань ШКТ, серцево-судинної системи, сечостатевого тракту, цукрового діабету та деяких інших.

Вода, що розливається у пляшки під брендом «Миргородська Лагідна», підходить для щоденного використання як звичайна столова.

Де в Україні знаходяться курорти з радоновими водами?

В Україні є кілька курортів із джерелами радонових мінеральних вод. Найвідоміший із них — це Хмільник у Вінницькій області.

Які найпопулярніші бальнеологічні курорти в Україні?

До найвідоміших та найпопулярніших українських бальнеологічних курортів належать:

  • Трускавець;
  • Моршин;
  • Свалява;
  • Шаян;
  • Миргород;
  • Хмільник.

У цілом в Україні є близько 100 локацій з джерелами мінеральних вод, на базі яких діють санаторії або оздоровчі комплекси. Більша частина таких місць зосереджена в Карпатах, а також у центральній та південній частинах України.

Чим можна зайнятися на бальнеологічних курортах України, крім лікування?

Окрім лікування, на бальнеологічних курортах є всі умови для різноманітного відпочинку.

Практично скрізь організовують екскурсії до найближчих визначних пам’яток, на території санаторіїв та оздоровчих комплексів є спортмайданчики, басейни, тенісні та більярдні столи для активного відпочинку.

У карпатських санаторіях взимку, як правило, можна поєднувати лікування з гірськолижним спортом: спуски зазвичай знаходяться безпосередньо в курортній зоні, або до них організований трансфер.

Влітку у багатьох місцях можна брати в аренду велосипеди або влаштовувати пішохідні прогулянки.