ШАЯН: відпочинок та лікування, санаторії та готелі, ЦІНИ 2024
Шаян — це відомий бальнеологічний курорт у Закарпатті. Він знаходиться на території однойменного села на лівому березі річки Тиси, в мальовничій місцевості в оточенні трьох гір — Великого, Середнього та Малого Шаянів, схили яких вкриті густими сосновими, буковими та грабовими лісами.
- Область: Закарпатська
- Район: Хустський
- До найближчого обласного центру: 125 км
- Індекс: 90457
Головне багатство та справжня гордість Шаяна — цілющі мінеральні води, про родовище яких на околицях села стало відомо в середині XVIII століття . У 1818 році на базі джерел відкрили одну з перших водолікарень регіону — «Замкову купіль».
Поправити здоров’я сюди приїжджали з усієї Австро-Угорщини, а судини з лікувальною шаянською водою доставлялися у Париж, Вену, Будапешт, Прагу. Так маленьке закарпатське село перетворилося на знаменитий на всю Європу курорт.
Сьогодні санаторії Шаяна щороку приймають тисячі пацієнтів з України та інших країн, а сучасні готелі зі СПА-центрами та затишні котеджі — бажаючих відпочити в тиші серед чарівних пейзажів.
Зміст
Приховати- Санаторії та готелі
- Які мінеральні води є в Шаяні
- Дозвілля в Шаяні
- Найпопулярніші санаторії та готелі
- Дитячий відпочинок
- Лікування та оздоровлення
- Охорона здоров’я
- Банки, банкомати та термінали
- Харчування
- Які ціни у 2024 році в Шаяні
- Скільки коштує відпочити в Шаяні тиждень із харчуванням та дорогою?
- Часті запитання
- Як доїхати до Шаяну
Санаторії та готелі
На території курорту працюють кілька санаторіїв: найстаріший і найбільший — «Шаян», приватні санаторії «Карпатія» та « Вісак», а також медичний реабілітаційний центр Міністерства внутрішніх справ України.
Гостей у Шаяні також приймають оздоровчі та готельні комплекси, тризіркові та чотиризіркові готелі, приватні садиби та вілли, котеджі та готельні будинки, бази відпочинку та апартаменти.
Нижче наведено посилання на огляди одних з найпопулярніших санаторіїв та готелів Шаяна.
Все житло в ШаяніЯкі мінеральні води є в Шаяні
Шаянське родовище мінеральних вод розташоване на території Вигорлат-Гутинського хребта, що складається з вулканічних порід.
За своїм складом тутешні води є вуглекислими, гідрокарбонатно-натрієвими, кремнистими і мають слабку мінералізацію. Вони також насичені залізом, кальцієм, магнієм, літієм, калієм, безліччю інших мікро- та макроелементів, що зумовлюють їх корисні властивості.
За рівнем вмісту гідрокарбонатів шаянські мінеральні води близькі до вод «Боржомі», «Єсентуки» та французької «Vichy Celestins» , а наявність у їхньому складі метакремнієвої кислоти дозволяє говорити про схожість з мінеральною водою «Діліжан», що видобувається на території однойменного заповідника у Вірменії.
Мінеральні води курорту Шаян прозорі, без специфічного запаху, відрізняються добрими смаковими якостями, солонуваті, виділяють незначну кількість вуглекислого газу. Мають стабільний хімічний склад та фізико-хімічні властивості.
З метою лікування в санаторіях Шаяна використовують два види мінеральних вод: «Шаянская-242» та «Шаянская-4», джерела яких знаходяться біля підніжжя гори Великий Шаян.
Мінеральна вода «Шаянська-242»
Добувається на глибині 180 метрів із джерела №242, розташованого на території санаторію «Шаян».
Це лікувально-столова вода, яку можна пити за призначенням лікаря в санаторіях курорту або купувати у пляшках (вона розливається прямо на місці видобутку під маркою «Шаянская»).
Мінеральна вода «Шаянська-4»
На відміну від «Шаянской-242», в ній трохи менше кальцію, але більше магнію, а ступінь мінералізації трохи вищий. За складом вона ближче до мінеральних вод свалявської групи, а наявність сульфатів і кремнієвої кислоти дозволяє порівнювати її з водами Карлових Вар.
У масовому продажі «Шаянской-4» нема, бо після контакту з повітрям вона вже за кілька годин втрачає свої корисні властивості.
Мінеральні води курорту Шаян надають болезаспокійливу, протизапальну, седативну дію, нормалізують білковий та вуглеводний обмін, сприяють виведенню токсинів та піску з нирок, нейтралізують високу кислотність шлункового соку і секрету дванадцятипалої кишки, гальмують моторику кишечника, стимулюють освіту та виділення жовчі, забезпечуютьсечогінний ефект.
Дозвілля в Шаяні
Шаян — досить компактний курорт, практично повністю відданий на відкуп туристам. Разом з тим, можливостей для організації дозвілля та розваг у самому селі не так багато, в основному їх забезпечують санаторії та готельні комплекси — це концерти, кінопокази, дискотеки, настільний теніс, більярд і таке інше.
За їх межами найпопулярніший спосіб провести час у Шаяні — це прогулянки мальовничими околицями. Влітку можна влаштовувати піші та велосипедні походи в гори, збирати ягоди та гриби в лісі. Ті, хто любить екстрим, вибирають поїздки на квадроциклах лісистими гірськими схилами, луками та річковими долинами.
Активний відпочинок влітку
У теплу пору року одна з найзатребуваніших локацій на курорті — Шаянське озеро, розташоване за кілометр від села. Тут діє комплекс «Силоамська купальня» з:
- пляжною зоною;
- лежаками;
- водними атракціонами;
- дитячий басейн;
- прокатом човнів та катамаранів;
- альтанками з мангалами;
- ігровим майданчиком;
- рестораном та гостьовими будиночками.
Вхід на територію комплексу платний.
Трохи далі, на відстані майже 5 км від Шаяна, тече річка Тиса. Влітку тут теж можна організувати ненудне дозвілля: влаштувати риболовлю, сплави на рафтах, байдарках і каное. А ось плавати в ній не варто — гірська річка з швидкою течією може бути непередбачуваною.
Активний відпочинок взимку
Взимку в Шаяні можна кататися на лижах. Тут зазвичай буває багато снігу, а вітру, навпаки, немає.
На території курорту функціонує 300-метровий підйомник, схили тут в основному пологі, що ідеально підійде для новачків. Досвідчені лижники віддають перевагу сусідньому селу Велятино, де більш круті траси і працює 800-метровий підйомник.
Заглянути сюди в холодну пору року варто і заради термальних джерел: релаксувати в басейні з гарячою мінеральною водою, що контрастує з прохолодним повітрям, — не лише приємно, а й корисно для здоров’я.
Екскурсії
Відмінний спосіб зробити відпочинок у Шаяні більш цікавим та насиченим — екскурсії Закарпаттям: на території регіону сконцентровано величезну кількість історичних, культурних, архітектурних та природних пам’ятки.
Одне з таких місць знаходиться прямо на виїзді з курорту, де були виявлені залишки поселень епохи раннього та пізнього палеоліту. Тут, на двадцятиметровій терасі, виставлена колекція виробів з кремнію та кварциту давніх часів.
Також варто відправитися в Хуст, мальовниче старовинне містечко за 18 км від Шаяна. Особливої уваги тут заслуговують руїни Хустського замку, однієї з найстаріших фортифікаційних споруд Закарпаття, та краєзнавчий музей з вражаючою колекцією експонатів різних епох, що належать до історії краю. Якщо пощастить опинитися тут у травні, можна відправитися в заповідну Долину нарцисів, цвітіння яких відбувається наприкінці весни.
Неподалік Хуста також знаходиться колоритне село Іза, жителі якого славляться ремеслом лозоплетіння. Тут можна не тільки побачити справжні шедеври з лози, але і купити як сувеніри плетені кошики, короби, хлібниці, вази, меблі тощо.
Між Ізою та сусіднім селом Липча є ще одна цікава локація — Оленяча ферма, де вже кілька десятиліть вирощують плямистих оленів. Сюди краще приїжджати вранці або ввечері, щоб потрапити на годування цих граціозних тварин і не пропустити можливість взяти в ній участь.
Любителі тварин і природи, опиняючись у цих місцях, зупиняються на Буйволиній фермі, яка також знаходиться недалеко від Хуста. Тут на величезній території живуть понад сотню карпатських буйволів, а крім них — страуси, павичі, кролики, мангалиці (кучеряві свині), козулі. Господарство виробляє екологічно чисту продукцію з буйволячого молока та м’яса: сир, сметану, ковбаси та ін. Є магазин, де можна скуштувати будь-які продукти перед покупкою, та ресторан.
Також пропонуються цікаві екскурсії з Шаяна на виноробні та сироварні Закарпаття.
Однією з найвідоміших є Селиська сироварня, де варять сир за швейцарською технологією (його можна не тільки спробувати під час екскурсії, а й придбати на подарунок рідним та друзям), а також Барановський сироварний завод з власною екофермою, яка славиться виробами з овечого молока та м’яса.
Якщо вас цікавить архітектура, ви можете відправитися на екскурсію по дерев’яних церквах регіону. Побудовані в готичному стилі, вони вражають унікальними розписами.
Однією з найвизначніших є старовинна дерев’яна церква в селі Новоселиця. Це найяскравіший зразок самобутньої храмової архітектури Закарпаття.
Найпопулярніші санаторії та готелі
Санаторій «Шаян»
«Шаян» — найстаріший санаторій Шаяна, з появи якого почалася сучасна історія курорту. Він був побудований в 1957 році, пройшов повну реконструкцію в 2014 році і сьогодні є сучасним лікувально-профілактичним закладом з найвищим ступенем акредитації МОЗ України. Санаторний комплекс складається з двох спальних корпусів, діагностично-лікувального корпусу (45 лікувальних кабінетів), їдальні з трьома залами та власного бювету мінеральних вод. «Шаян» спеціалізується на лікуванні захворювань шлунково-кишкового тракту, сечовидільної системи, діабету.
У вартість санаторної путівки входить проживання в номері обраної категорії («Стандарт» або «Люкс»), базове лікування за призначенням лікаря та харчування, яке може бути триразовим, чотириразовим або п’ятиразовим, залежно від виду захворювання.
На території санаторію «Шаян» обладнано спортивні майданчики для гри в теніс, волейбол та бадмінтон, встановлено тренажери, облаштовано дитячий ігровий майданчик, літню зону відпочинку з альтанками та фонтаном, працюють аптека, банкомат, автостоянка, організовуються розважальні заходи. Доступні послуги з організації екскурсій.
Готельно-оздоровчий комплекс «Карпатія»
Готельно-оздоровчий комплекс «Карпатія», розташований на західній околиці санаторія «Шаян», пропонує два тарифи: готельне проживання та санаторно-курортне лікування (включає проживання, харчування та базове лікування). Тут приймають пацієнтів із захворюваннями органів травлення, ендокринної системи, опорно-рухового апарату, органів дихання, а також цукровим діабетом.
Для розміщення в комплексі «Карпатія» доступні однокімнатні та двокімнатні комфортабельні номери, та дерев’яні котеджі, у кожному з яких є ліжка з ортопедичними матрацами, телевізор з кабельним ТБ, кондиціонер, холодильник, електрочайник, а також власний санвузол з ванною або душовою кабіною.
Санаторій має сучасну лікувальну базу та власний бювет з двома видами шаянських мінеральних вод. Тут пропонують широкий перелік лікувальних та оздоровчих процедур, а також готових програм за тим чи іншим профілем.
На території працює ресторан, меню якого включає страви закарпатської, угорської, румунської та словацької кухні, а також гриль-бар. Лікувальне харчування складається з двох варіантів на вибір та реалізується за системою попереднього замовлення.
До послуг гостей комплексу «Карпатія»: соляна кімната, лазня на дровах, велика зона відпочинку з відкритим басейном та власним ставком, де можна ловити рибу, тренажерний зал, настільний теніс, дитячий майданчик та ігровий будиночок.
Готель «Червона Рута»
СПА-готель «Червона Рута» в центрі курорту Шаян з великою красивою територією, оформленою з використанням ландшафтного дизайну. Для розміщення тут пропонують просторі світлі апартаменти, автентичні вілли та затишні котеджі різного типу та місткості, виготовлені з натуральних матеріалів.
У номерах є все необхідне для комфортного відпочинку: зручні двоспальні ліжка, кондиціонер, LCD-телевізор, холодильник, кухня або кухонний куточок, великий санвузол з ванною або душовою кабіною, феном та косметичними засобами, опалення.
У вартість проживання входять сніданки, що сервіруються за системою «шведський стіл». Обідати та вечеряти пропонують у ресторані готелю «Шаян», меню якого складається із страв закарпатської та європейської кухні. У ресторані обладнано дитячу кімнату.
У складі готельного комплексу діє СПА-центр із басейнами, джакузі, фінською сауною, турецьким хамамом (частина послуг СПА-центру входить у вартість номера). У розпорядженні гостей «Червони Рути» також є великий відкритий басейн із зоною відпочинку, невелике озеро, альтанки, дитячі ігрові майданчики, прокат велосипедів, тенісні корти, масажний та косметологічний кабінети.
Комплекс «Ерней Лаз»
Туристичний комплекс «Ерней Лаз», розташований на височині на околиці курорту Шаян. Має в своєму розпорядженні простору доглянуту територію, що потопає в зелені. Його номерний фонд складається з 30 номерів різних категорій — від «Економ» до «Люкс» — місткістю до чотирьох осіб, а також трьох дерев’яних котеджів по два номери в кожному. Серед доступних зручностей — односпальні або двоспальні ліжка, тумбочки, телевізор з супутниковим ТБ, кондиціонер, холодильник, доступ до Wi-Fi, а також повний санвузол з душем, феном і набором міні-парфумерії.
При готелі працює ресторан національної кухні, у вільному доступі — шаянська мінеральна вода. На території обладнано великий літній басейн із зоною відпочинку, дитячі майданчики, ігрову кімнату з можливістю залишити дитину під наглядом вихователя, лазню, спортивні майданчики, тренажерний зал, настільний та великий теніс, зони відпочинку з альтанками та зонами барбекю, парковку. Взимку доступні лижна траса та прокат санчат. Є можливість замовлення екскурсійних програм.
Комплекс «Шаян Гора»
Відпочинковий комплекс «Шаян Гора», розташований біля підніжжя гори Великий Шаян. Він складається з двох корпусів та п’яти затишних котеджів у різних стилях. Комплектація номерів залежить від категорії, але в кожному обов’язково є базовий набір меблів, включаючи ліжка та шафу для одягу, телевізор, холодильник та повний санвузол з душовою кабіною або ванною. У вартість проживання входить сніданок.
На території комплексу працює ресторан української та європейської кухні, облаштовані великий та дитячий басейни з зоною відпочинку, доступні в теплу пору року, дитячий ігровий майданчик та дитяча кімната, альтанки, мангал, парковка, є можливість скористатися безкоштовним трансфером до СПА-комплексу «Apartel Rikka Khust».
Дитячий відпочинок
Шаян — відмінне місце для відпочинку з дітьми, незалежно від того, приїхали ви сюди на лікування та взяли дитину із собою за компанію або цілеспрямовано вибрали цей закарпатський курорт місцем сімейного відпочинку. Тут приголомшлива природа, неймовірно чисте та свіже повітря та хороші можливості для організації дитячого дозвілля.
Багато готелів та санаторіїв Шаяна орієнтуються на туристів з дітьми, пропонуючи для них відповідну інфраструктуру та сервіси: ігрові майданчики, дитячі кімнати, де за необхідності дитини на час можна залишити з нянею, дитячі басейни, прокат дитячих та підліткових велосипедів та роликів, ліжечко та манеж у номер.
У деяких готельних комплексах у вартість проживання включені послуги аніматорів, які протягом дня розважають дітлахів, проводячи цікаві майстер-класи, квести, організовуючи активні ігри на відкритому повітрі. У кафе та ресторанах часто пропонують дитяче меню.
Більшість санаторіїв та оздоровчих комплексів Шаяна приймають на лікування та оздоровлення дітей, зазвичай старше 4 років. Виняток — санаторій «Карпатія», де медичні послуги надають дітям старше 2 років. Деякі пропонують спеціальні оздоровчі програми для дітей та підлітків.
Розмаїти дитяче дозвілля в Шаяні також можна походами в ліс та гори, збором ягід та грибів, катанням на санках та лижах (взимку), екскурсіями Закарпаттям, наприклад, на оленячу та буйволину ферми, або старовинними замками регіону.
Лікування та оздоровлення
Багатий і різноманітний склад шаянських мінеральних вод дозволяють використовувати їх у лікуванні та профілактиці цілого ряду захворювань. Насамперед це:
- захворювання шлунково-кишкового тракту — гастрит (особливо з підвищеною кислотністю) у стадії ремісії, дуоденіт, неускладнена виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки у стадії компенсації, неінфекційний коліт, хронічний холецистит, панкреатит, езофагіт, функціональні розлади кишечника, а також стани після перенесеного вірусного гепатиту та операцій на жовчовивідних шляхах;
- захворювання сечовидільної системи — сечокам’яна хвороба, хронічний пієлонефрит, хронічний цистіт у фазі ремісії, стани після оперативних втручань на нирках та сечовивідних шляхах;
- захворювання опорно-рухового апарату — артрити, артрози, остеохондроз, сколіоз, деформуючий спондильоз, порушення біомеханіки хребта внаслідок випадання диска, початкові стадії хвороби Бехтерева;
- захворювання, пов’язані з порушенням обміну речовин — ожиріння, подагра, метаболічний синдром;
- цукровий діабет першого та другого типу у стадії суб- або повної компенсації;
- хронічні захворювання серцево-судинної системи, органів дихання, нервові розлади, синдром хронічної втоми, хронічні інтоксикації, у тому числі важкими металами, залізодефіцитні стани.
Головним лікувальним фактором у санаторіях та інших оздоровчих закладах Шаяна є мінеральні води. У переважній більшості випадків їх призначають у вигляді пиття (обсяг води, що приймається, і тривалість курсу визначає лікар з урахуванням хвороби), але нерідко застосовують і мінеральні ванни з води «Шаянська-242», у тому числі з настоями цілющих трав, морською сіллю, аромаоліями.
Серед інших методів лікування та оздоровлення, які використовуються в оздоровчих закладах курорту Шаян:
- терапія озокеритом (аплікації, компреси);
- апаратна фізіотерапія;
- магнітотерапія;
- ультрафіолетове опромінення;
- лазерна терапія;
- підводне витягування хребта;
- різні види лікувального масажу;
- інгаляції.
Базові медичні процедури, що стосуються не тільки лікування, а й діагностики, як правило, входять у вартість санаторної путівки. Якщо потрібно додаткові процедури та дослідження, їх запропонують сплатити окремо. Платними в здравницях Шаяна також зазвичай є СПА-процедури: кріотерапія, спелеотерапія, фітобочка, деякі види масажів, гарячі чани з термальною водою тощо.
Лікування найчастіше призначає лікар після знайомства з історією хвороби та результатами лабораторних та інструментальних досліджень . Водночас, у санаторіях оздоровчих комплексів Шаяна є можливість пройти готові програми по тому чи іншому профілю, а також програми реабілітації та відновлення.
Охорона здоров’я
У селі Шаян працює фельдшерсько-акушерський пункт, розташований за адресою: вул. Центральна, 17, куди можна звернутися за нескладною медичною допомогою. При виникненні серйозних проблем зі здоров’ям та в екстрених випадках краще їхати до районної лікарні до сусіднього Хуста, який знаходиться в 18 км від Шаяна.
На курорті відкрито всього кілька аптек, в основному в центральній частині села. У них не дуже зручний графік роботи, а асортимент складно назвати широким (проте, найнеобхідніші препарати та медикаменти купити можна, щоправда, за дещо завищеними цінами). Аптечні пункти також працюють на території санаторіїв.
Банки, банкомати та термінали
Банківських відділень у селі Шаян нема, а банкоматів всього два:
- «Комінвестбанку», знаходиться на території санаторію «Шаян»;
- «ПриватБанку» — працює в оздоровчому комплексі «Карпатія» (вул. Центральна, 87).
Ще два банкомати «ПриватБанку» є в сусідніх селах Вишково (5 км) та Буштино (10 км).
Водночас, більшість санаторіїв, оздоровчих комплексів та готелів Шаяна приймають до оплати банківські картки. Безготівковий розрахунок також можливий у багатьох закладах курорту: кафе, ресторанах, магазинах тощо.
Харчування
У санаторіях — як в державних, так і в приватних — триразове харчування входить у вартість санаторної путівки. В окремих випадках, якщо цього вимагає профіль захворювання і рекомендує лікар, кількість прийомів їжі може бути збільшена до 4–5. Меню, як правило, дієтичне, розроблене на основі лікувальних дієт, які відповідають тим захворюванням, на лікуванні яких спеціалізується санаторій. Зазвичай діє система попереднього замовлення. У приватних санаторіях часто пропонують кілька варіантів страв на вибір.
У деяких готелях та готельних комплексах Шаяна у вартість проживання включено сніданок. Обідати та вечеряти пропонують у власних кафе та/або ресторанах.
Заклади громадського харчування також працюють і на території санаторіїв, і в самому селі. Найбільш відвідувані:
- ресторан та гриль-бар в готельно-оздоровчому комплексі «Карпатія»;
- ресторан «Bistro» готелю «Apartel Resorts Eco Resort»;
- ресторан СПА-комплексу «Мольфар»;
- ресторан готелю «Перлина Закарпаття»;
- кафе «Оболонь».
Заклади курорту в основному спеціалізуються на стравах автентичної закарпатської, національної української та європейської кухні. Крім системи à la carte (за меню), пропонують комплексні сніданки та обіди. У багатьох закладах Шаяна поряд з основним є дієтичне меню.
Якщо хочеться харчуватися «як вдома», можна зняти апартаменти, віллу або котедж, де, як правило, обладнаний кухонний куточок або кухня з необхідною для самостійного приготування їжі технікою, приладами, начинням та посудом.
Великих супермаркетів на кшталт «АТБ» або «Сільпо» в Шаяні немає, але вистачає локальних продовольчих магазинів та міні-маркетів . Так найпопулярнішими є:
- «АВС»;
- «Евеліна»;
- «Теремок».
Асортимент тут не найбільш широкий, але основні продукти — хліб, крупи, макарони, свіже м’ясо та рибу, сезонні овочі, напівфабрикати, випічку — купити можна.
Ціни у місцевих торгових точках трохи завищені, що характерно для курортів.
Крім того, в центрі села працює невеликий ринок, де продають свіжі овочі, фрукти, фермерську продукцію (м’ясо, молоко, кисломолочні продукти, сири тощо).
Які ціни в 2024 році в Шаяні
Скільки коштує відпочити в Шаяні тиждень із харчуванням та дорогою?
Часті питання (FAQ)
Скільки коштує путівка до санаторію «Шаян»?
Вартість санаторної путівки залежить від сезону, типу номера та кількості осіб.
У санаторії «Шаян» вона стартує від 1200 гривень на людину за добу (актуально на кінець 2023 року). У цю ціну входить проживання у номері обраної категорії, триразове харчування та базове лікування відповідно до призначення лікаря. Додатково оплачуються медичні процедури, яких немає в базовому переліку, але в їх проходженні є необхідність (її визначає лікар), а також СПА-процедури за бажанням.
Які медичні процедури входять у вартість путівки в санаторіях Шаяна?
Перелік лікувальних та діагностичних процедур, які включені в ціну путівки та надаються безкоштовно (вибірково за призначенням лікаря), різниться у залежності від установи.
Зазвичай до цього списку входять: загальний та біохімічний аналіз крові, загальний аналіз сечі, лікувальне пиття, мінеральні ванни та душі, стоматологічний гідромасаж ясен шаянською мінеральною водою, інгаляції, озокеритолікування, апаратна фізіотерапія, ЛФК та інші.
Які захворювання можна вилікувати в Шаяні?
Оздоровниці курорту приймають на лікування та реабілітацію людей із захворюваннями травної системи, зокрема, пов’язаними з підвищеною кислотністю, такими як гастрит, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, дуоденіт, а також патологіями печінки та жовчовивідних шляхів (жовчнокам’яна хвороба, холецистит).
Санаторії Шаяна, крім того, спеціалізуються на лікуванні захворювань сечовидільної системи, насамперед сечокам’яної хвороби, органів дихання, опорно-рухового апарату, розладів нервової системи, цукрового діабету; тут також допомагають відновитися після оперативних втручань та травм.
Які протипоказання до лікування мінеральними водами Шаяна?
- Загострення будь-яких захворювань шлунково-кишкового тракту
- Ускладнена виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки
- Порушення прохідності жовчовивідних та сечовивідних шляхів
- Кровотечі
- Хвороби нирок у стадії загострення
- Ниркова гіпертензія
- Порушення обміну натрію
- Неспецифічний виразковий коліт
- Ускладнення після операцій, які потребують хірургічного лікування
- Важкі форми цукрового діабету
Які визначні пам’ятки є в Шаяні?
У Шаяна дві головні пам’ятки: це його неймовірна природа та цілющі джерела. Якихось примітних місць у самому селі немає, але в його околицях є багато цікавих локацій, вартих уваги.
Серед таких — Шаянське озеро, гірськолижні траси та термальні джерела в сусідньому Велятині, руїни Хустського замку, Долина нарцисів, столиця українського лозоплетіння село Іза, оленяча та буйволина ферми, сироварні та виноробні.
Чи є на курорті Шаян супермаркети?
Супермаркетів великих всеукраїнських мереж на кшталт «АТБ» або «Сільпо» в Шаяні немає, але тут працює багато продовольчих магазинів та міні-маркетів, а також невеликий ринок у центрі села, тож із закупівлею продуктів проблем бути не повинно.
Як доїхати до Шаяну
Найбільш зручний спосіб — залізниця. Найближча до Шаяну залізнична станція знаходиться у місті Хуст (18 км), куди ходять прямі поїзди з Києва, Вінниці, Запоріжжя, Дніпра, Білої Церкви, Львіва та деяких інших міст.
З Хуста до Шаяна регулярно їздять автобуси та маршрутки; крім того, можна скористатись послугами таксі.
Для мешканців інших населених пунктів може бути зручно спочатку дістатись до Львова, а звідти автобусом до Хуста, де пересісти на маршрутку або таксі до Шаяна.