Санаторії України: спеціалізації та лікування, розміщення, харчування та інфраструктура — ціни 2024
Україна надзвичайно багата на природні лікувальні ресурси, включаючи мінеральні води та цілющі грязі. На базі таких родовищ діють сотні санаторіїв, пансіонатів, реабілітаційних центрів, оздоровчих та курортних комплексів різної спеціалізації з гарною лікувально-діагностичною базою та розвиненою інфраструктурою.
Більшість курортів, включаючи найвідоміші та найпопулярніші, розташовані в мальовничій місцевості з красивою природою, чистим повітрям, м’яким кліматом та безліччю цікавих місць в окрузі. Це дозволяє поєднати санаторне лікування або реабілітацію з цікавим та різноплановим відпочинком.
Зміст
ПриховатиСпеціалізація
Профіль санаторіїв України залежить від типу мінеральних вод та інших природних лікувальних факторів, які вони використовують. Більшість з них спеціалізується на лікуванні та профілактиці захворювань та патологічних станів:
- шлунково-кишкового тракту, таких як хронічні гастрити з нормальною, підвищеною та зниженою кислотністю шлунка, панкреатит, гастродуоденіт поза фазою загострення, гастроезофагеальний рефлюкс, неускладнена виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, порушення моторно-евакуаторної функції шлунка, дисфункції кишковника, хвороба Крона;
- печінки, жовчного міхура та жовчовивідних шляхів, таких як жовчнокам’яна хвороба, хронічні гепатити в неактивній фазі та стани після вірусного гепатиту, хронічний холецистит, холангіт у ремісії, дискінезія жовчного міхура та жовчовивідних шляхів, медикаментозні ураження печінки;
- сечовидільні системи, такі як сечокам’яна хвороба, невеликі конкременти в нирках і сечовивідних шляхах, хронічний пієлонефрит, хронічний цистит у фазі ремісії, простатит, неускладнений сольовий діатез;
- опорно-рухового апарату, таких як артрити, артрози, у тому числі кульшового та колінного суглобів, поліартроз, подагра, остеохондроз хребта, деформуючий спондильоз та інші;
- захворювань, пов’язаних з порушенням обміну речовин, таких як цукровий діабет II типу легкого та середнього ступеня тяжкості у фазі повної або часткової компенсації, аліментарне ожиріння I–II ступеня, метаболічний синдром;
- нервової системи травматичного, інфекційного та токсичного походження, таких як невралгії, дегенеративно-дистрофічні зміни міжхребцевих дисків, корінцевий синдром, запальні захворювання центральної нервової системи. А також наслідки закупорки або стенозу мозкових артерій, ішемічних інсультів з помірною неврологічною симптоматикою, геморагічного інсульту, черепно-мозкових травм;
- органів дихання, у тому числі інфекційного характеру, таких як хронічні риніти, фарингіти, ларингіти, бронхіти, астма, бронхоектазія, хронічні респіраторні стани, спричинені дією хімічних речовин та газів;
- шкіри, таких як екзема, псоріаз, червоний плаский лишай, акне, обмежена склеродермія, гніздова алопеція, іхтіоз, кропив’янка, нейродерміт;
- судин і серця, таких як ішемічна хвороба серця зі стенокардією не вище I–II стадії, гіпертонія, порушення серцевого ритму, стан після перенесеного інфаркту міокарда, після оперативних втручань на судинах.
Санаторії України також приймають пацієнтів на реабілітацію після оперативних втручань на органах травлення, нирках та сечових шляхах, у тому числі видалення каменів, легенів, після травм, включаючи травми суглобів та хребта тощо.
Лікувальні фактори
Мінеральні води
Головними лікувальними факторами більшості українських санаторіїв та інших лікувально-профілактичних установ є мінеральні води, які завдяки наявності в їхньому складі біологічно активних компонентів, мінералів, макро- та мікроелементів мають цілющі властивості. Від того, які речовини і в яких концентраціях містяться в мінводах, залежить їхній вплив на організм людини.
Більшість мінеральних вод, що використовуються з лікувальною метою українськими санаторіями, включаючи знамениту «Нафтусю» та подібні до неї за складом:
- борються із запальними процесами в органах і тканинах, у тому числі в нирках, печінці, сечо- та жовчовивідних шляхах, кишечнику;
- надають болезаспокійливу та спазмолітичну дію;
- впливають на кислотність шлункового соку;
- мають сечо- та жовчогінний ефект;
- стимулюють виведення солей, піску та дрібного каміння з нирок та жовчного міхура;
- нормалізують роботу підшлункової залози, імунної системи.
Речовини та сполуки, розчинені в мінеральних водах, крім того, є важливими компонентами багатьох ферментів, гормонів та вітамінів, беруть участь у метаболічних процесах, кровотворенні.
Завдяки впливу на обмін речовин багато мінеральних вод здатні знижувати рівень холестерину та цукру в крові, підвищувати толерантність до глюкози у хворих на цукровий діабет, допомагати у зниженні ваги.
Використання мінеральних вод у вигляді лікувального пиття та/або мінеральних ванн, до того ж, благотворно впливає на роботу нервової, ендокринної та серцево-судинної системи.
Озокерит
У багатьох санаторіях України, зокрема в західному регіоні, також використовують озокерит. Це органічна речовина мінерал нафтового походження, який через його консистенцію називають гірським воском. Він містить безліч біологічно активних речовин, добре зберігає і проводить тепло.
Нанесений на шкіру озокерит:
- розширює судини;
- підсилює місцеве кровопостачання та обмін речовин, сприяючи зменшенню запалення, прискоренню загоєння тканин та регенеративних процесів;
- надає знеболювальну та спазмолітичну дію.
Торф’яні грязі
Серед інших природних лікувальних факторів, які використовуються санаторіями, реабілітаційними та оздоровчими центрами, є торф’яні грязі, джерела яких є в західній та центральній Україні.
Вони утворюються в заболоченій місцевості в результаті неповного розкладання рослин в умовах дефіциту кисню та високої вологості. Торф’яні грязі відрізняються високим вмістом органічних речовин, включаючи гумінові та амінокислоти, целюлозу, а також сульфатів заліза та алюмінію. У їх складі також присутні десятки мікро- та макроелементів, серед яких йод, марганець, мідь, хлор, кальцій та інші.
Грязеві аплікації та компреси мають виражену протизапальну дію, допомагаючи боротися з проблемами шкіри, суглобів та хребта. Вони також здатні:
- знижувати рівень глюкози в крові;
- поліпшувати ліпідний обмін;
- прискорювати загоєння ран;
- підвищувати опірність організму до інфекцій.
Лікувально-діагностична база та методики
Санаторії України, як правило, мають у складі окремі лікувальні корпуси, де розташовуються медичні кабінети, лабораторії, приймають лікарі та проводяться лікувальні та діагностичні процедури. У деяких санаторіях медичне обслуговування пацієнтів проводиться на базі бальнеологічних лікарень та курортних поліклінік.
Приватні санаторії, великі оздоровчі та курортні комплекси зазвичай мають власні медичні центри із сучасним обладнанням та бюветами.
В арсеналі санаторіїв бальнеологічних курортів десятки лікувальних та оздоровчих процедур, переважно з використанням мінеральних вод. Серед них:
- лікувальне пиття — його призначає санаторний лікар з урахуванням характеру захворювання та результатів аналізів пацієнта. Він визначає тривалість курсу лікування, тип мінеральної води, її обсяг та частоту прийому. Відпуск лікувальних мінеральних вод, як правило, відбувається у бюветах, де їх при необхідності спеціальним чином готують: розбавляють до потрібної концентрації, підігрівають тощо;
- мінеральні ванни — вони можуть бути загальними або місцевими, з додаванням хвої, бішофіту, сірководню, ароматичних олій, трав та ін.
- лікувальні душі: підводний душ-масаж, висхідний, циркулярний, Шарко тощо;
- інгаляції та зрошення.
У числі інших лікувально-оздоровчих методик, які використовуються в санаторіях України, — грязелікування. Цілющі грязі для цього очищають та обробляють, іноді додають інші компоненти, наприклад, мінеральну воду. Застосовують їх у вигляді аплікацій, обгортань, компресів, рідше місцевих ванн. У деяких санаторіях також використовують методику електрогрязелікування, яка дозволяє підсилити цілющі властивості грязей завдяки впливу електричного струму.
У лікувально-оздоровчих закладах бальнеологічних курортів також часто застосовують озокеритотерапію, яка є комплексом процедур — аплікацій, компресів, масок — з нагрітим озокеритом.
У рамках санаторно-курортного лікування, крім того, можуть використовуватися такі процедури та методики:
- електротерапія;
- магнітотерапія;
- підводне витягування хребта;
- ударно-хвильова терапія;
- ультразвукова терапія;
- лазерна терапія;
- лікувальна фізкультура;
- різні види масажу (апаратний, ручний, гідромасаж та ін.);
- синглетно-киснева терапія;
- спелеотерапія;
- фітотерапія.
У санаторно-курортних установах України, як правило, для пацієнта розробляютьіндивідуальну схему лікування та реабілітації, враховуючи специфіку проблеми та індивідуальні особливості його організму. Відповідно до неї визначається перелік необхідних діагностичних та лікувальних процедур. Всім цим займається лікар, який закріплюється за пацієнтом після його прибуття до санаторію.
Натомість багато лікувально-профілактичних та оздоровчих закладів пропонують спеціалізовані комплексні програми — спрямовані, наприклад, на загальне оздоровлення, відновлення після перенесених недугів та стресу, підтримка здоров’я у людей похилого віку, зниження ваги, уповільнення старіння організму; програми для вагітних, «Здоров’я ШКТ», «Здорове серце» та інші.
Умови проживання
Послуги санаторно-курортного лікування в Україні пропонують установи самого різного типу та рівня. Це класичні санаторії — як старого зразка, так і сучасні, а також великі оздоровчі та готельно-курортні комплекси зі SPA-центрами. Відповідно, умови проживання в них також різні.
У стандартних санаторіях, як правило, пропонують на вибір кілька категорій номерів: «Економ», «Стандарт» та «Люкс». Найчастіше це однокімнатні та двокімнатні номери, що розрізняються площею, місткістю, якістю та станом меблів і техніки, наявністю балкона і т.д. Разом з тим, всі вони, незалежно від категорії, мають власний санвузол (з душовою кабіною або ванною), телевізор, холодильник та базовий набір меблів.
Великі оздоровчі та курортні комплекси найчастіше пропонують великий вибір категорій: від стандартних одномісних до шикарних «Люкс» та «Преміум» або двох-трикімнатних апартаментів. Тут простіше знайти номер зі свіжим ремонтом, індивідуальним дизайном інтер’єру, якісними сучасними меблями та технікою, великою місткістю (що дозволяє розміститися, наприклад, з дітьми або компанією), а також додатковими зручностями та сервісами.
Багато санаторій, а також усі без винятку готельно-курортні та оздоровчі комплекси України надають можливість розміщення як у рамках санаторної путівки, так і без неї. У будь-якому з них можна зняти номер, що сподобався, наприклад, для відпочинку, без лікування або з можливістю отримувати його в іншому місці.
Що входить у вартість путівки
Як правило, у вартість санаторної путівки входить проживання у номері обраної категорії, триразове харчування та лікування за основним профілем. Але в кожному конкретному випадку є свої нюанси.
Харчування, наприклад, може бути чотириразовим або навіть п’ятиразовим — якщо це рекомендація лікаря. Найчастіше воно реалізується за системою попереднього замовлення страв, рідше — у вигляді «шведського столу». У приватних санаторіях та оздоровчих комплексах зазвичай пропонують на вибір кілька тарифів: із триразовим харчуванням, тільки зі сніданками або без харчування.
Щодо медичної складової, більшість санаторіїв у вартість путівки включають консультацію терапевта, а також базовий набір діагностичних та лікувальних процедур. В кожного санаторно-курортного закладу цей перелік свій, але найчастіше до нього входять:
- питне лікування;
- бальнеотерапія;
- грязелікування;
- озокеритотерапія;
- фізіотерапія;
- інші процедури, показані під час лікування за певним профілем.
При цьому, у деяких санаторіях, як, наприклад, у санаторії «Кришталеве Джерело», що належить до свалявської групи курортів, у вартість путівки входить тільки консультація терапевта, а всі діагностичні та лікувальні процедури надаються за додаткову плату. У санаторії «Квітка Полонини» є можливість вибирати між базовим та комплексним («все включено») пакетами. Загалом більшість лікувально-оздоровчих та курортних комплексів пропонують різні тарифи, кожен з яких включає різний за обсягом набір медичних та інших послуг.
У будь-якому випадку, перед покупкою санаторної путівки обов’язково потрібно уточнювати, які послуги входять до її вартість, щоб уникнути неприємних сюрпризів.
Інфраструктура
Санаторії, курортні та оздоровчі комплекси України зазвичай мають добро розвинену інфраструктуру, завдяки якій здатні забезпечити своїм гостям не тільки комфортне проживання, якісне лікування та харчування, а й насичене дозвілля, інші послуги та сервіси.
Більшість з них мають велику територію із зеленими зонами, де розташовані кілька корпусів, часто з’єднаними між собою критими переходами: адміністративний, спальний (один або кілька), лікувальний та/або реабілітаційний, їдальня тощо.
Інфраструктура санаторно-курортних установ часто включає власні:
- ресторани, кафе та бари;
- спортивні майданчики;
- тренажерний зал;
- ігрові майданчики та кімнати для дітей;
- кіноконцертний зал;
- розважальні центри з настільним тенісом, більярдом та настільним футболом;
- деякі мають тенісні корти.
У багатьох є басейни, причому не тільки для проведення лікувально-оздоровчих процедур, а й для відпочинку: як криті, так і відкриті, літні, з лежаками та сонцезахисними парасольками. Великі курортні комплекси часто облаштовують на території цілі аквацентри з басейнами для дорослих та дітей, водними гірками та іншими розвагами.
На території українських санаторіїв також часто працюють:
- продовольчі магазини;
- сувенірні крамниці;
- аптечні кіоски;
- банкомати;
- масажні кабінети;
- салони краси;
- перукарні;
- пральні;
- сауни;
- екскурсійні бюро.
Зведення
Лікувальні природні фактори | Мінеральна вода, радонова вода, торф’яні грязі, озокерит |
Методики лікування | Лікувальне пиття, мінеральні ванни, інгаляції та зрошення, озокеритотерапія, фізіотерапія, масажі, спелеотерапія |
Режим роботи санаторіїв | Цілорічно |
Проживання в санаторії без лікування | Можливо |
Умови проживання | Зі зручностями в номері або на блок |
Тривалість курсу лікування | 7–24 дня |
Поширені запитання (FAQ)
Який лікувальний профіль у санаторіїв України?
Спеціалізація санаторно-курортних закладів залежить насамперед від лікувальних природних факторів, які вони використовують, наприклад, типу та властивостей мінеральної води.
Більшість санаторіїв та курортно-оздоровчих комплексів спеціалізуються на лікуванні та профілактиці захворювань:
- шлунково-кишкового тракту;
- печінки та жовчовивідних шляхів;
- нирок та сечовивідних шляхів;
- опорно-рухового апарату;
- органи дихання;
- шкіри;
- ендокринної та нервової систем.
Вони також допомагають відновлюватися після перенесених хірургічних втручань, важких хвороб, гострих станів, включаючи інсульт та інфаркт міокарда, травм різного характеру та ін.
Які найпопулярніші санаторії України?
- «Rixos-Prykarpattya» (м. Трускавец)
- «Mirotel Resort & SPA» (м. Трускавець)
- «Квітка Полонини» (с. Солочин, Свалявский район)
- «Кришталеве Джерело» (с. Солочин, Свалявский район)
- «Сонячне Закарпаття» (с. Поляна, Свалявський район)
- «Святой Шарбель» (м. Моршин)
- «ДіАнна» (с. Східниця)
- «Kyivska Russ Resort Medical & SPA» (с. Східниця)
- «Аркадия» (м. Моршин)
- «Трускавецький» (м.Трускавець)
- «Карпатія» (с. Шаян)
- «Миргород» (м. Миргород)
Чи можна проходити лікування в санаторії без проживання?
Так, багато українських санаторій та практично всі приватні курортно-оздоровчі комплекси надають можливість придбати курсовку або спеціальний тариф, що передбачає лише санаторне лікування, без проживання та харчування. Тобто жити можна в готелі, на орендованій квартирі або в апартаментах, а лікувальні та діагностичні процедури проходити у вибраному санаторно-курортному закладі.
У яких випадках санаторно-курортне лікування протипоказане?
До санаторно-курортного лікування є ряд протипоказань, які обов’язково потрібно враховувати перед придбанням путівки. Серед інших до них належать:
- захворювання у гострій фазі;
- злоякісні новоутворення;
- порушення прохідності жовчовивідних та сечовивідних шляхів;
- рани, які не загоюються;
- інфекційні хвороби;
- гнійно-запальні процеси в організмі;
- кровотечі;
- серцева недостатність;
- психічні захворювання;
- епілепсія;
- вагітність та період лактації та ін.
Які санаторії України працюють цілий рік?
Практично всі санаторно-курортні установи в Україні приймають гостей та пацієнтів цілий рік.
Водночас, деякі з них, найчастіше з числа державних санаторіїв, можуть припиняти роботу на період низького сезону (жовтень-листопад та лютий-березень). Перед покупкою путівки краще уточнити цей момент телефоном або на офіційних ресурсах установи.
Скільки триває курс лікування у санаторіях?
Це залежить від самого санаторію та його лікувального профілю. Зазвичай повний курс розрахований на 21 день, рідше 24 дні.
Мінімальний термін, на який можна придбати путівку до більшості санаторно-курортних установ, становить 12–14 днів.
У приватних санаторіях, пансіонатах та курортно-оздоровчих комплексах пропонують програми лікування та реабілітації різної тривалості: 7, 10, 14, 21 день.
Які документи потрібні для заїзду до санаторію?
Необов’язково, але бажано мати з собою санаторно-курортну карту або витяг з медичної картки, завірену печаткою установи, що її видала. Також при собі бажано мати готові актуальні результати лабораторних та інструментальних досліджень, щоб не витрачати на них час на місці, швидше отримати призначення санаторного лікаря та розпочати лікування чи реабілітацію.
Як вибрати санаторій?
В першу чергу, варто орієнтуватися на спеціалізацію санаторію: щоб він займався лікуванням потрібного вам захворювання або щоб пропонував комплексні програми за цікавим для вас профілем.
Не менше значення має розташування. Наприклад, багато хто обирає санаторії Західної України, щоб поєднати оздоровлення з походами в гори, оглядом численних пам’яток регіону, катанням на гірських лижах, відвідуванням яскравих фестивалів тощо.
Скільки коштує путівка до санаторію?
Це залежить від цілого ряду факторів. Насамперед, від типу та рівня самої установи (вочевидь, у санаторію старого зразка та сучасного курортно-оздоровчого комплексу зі SPA-центром ціни відрізнятимуться), категорії обраного номера, обсягу лікувально-діагностичних процедур, сезону та багато чого іншого.