Карпати: відпочинок, міста та курорти, ціни — 2024

Українські Карпати — це частина однойменної гірничої системи на заході України та великий історико-етнографічний регіон країни. Неймовірна краса і різноманітність природа, унікальний клімат, багата історико-культурна спадщина, бальнеологічні, гірськолижні та термальні курорти роблять їх популярним туристичним напрямом, який залишається привабливим цілий рік.

Взимку сюди їдуть кататися на лижах і сноубордах, ніжитись у гарячих чанах на морозному повітрі та милуватися засніженими схилами. Влітку — підкорювати вершини, ходити в походи, ганяти на гірських велосипедах, освоювати рафтинг та зелений туризм, збирати лісові гриби та ягоди. А міжсезоння в Карпатах відмінно підходить для оздоровлення за допомогою цілющих мінеральних вод у численних санаторіях та захоплюючих екскурсій, які дозволяють доторкнутися до насиченої історії, величної природи, самобутньої культури та архітектури регіону.

Зміст

Приховати

Загальна інформація

Карпати

Карпати

Карпати — це гірська система в Східній Європі, яка тягнеться через території декількох країн: України, Польщі, Угорщини, Чехії, Словаччині, Румунії, Сербії та частково Австрії. Її довжина становить близько 1500 кілометрів.

Українські Карпати є частиною цієї системи. Вони розташовані на заході України, на території Львівської, Івано-Франківської, Чернівецької та Закарпатської областей. Їх довжина 280 км, ширина — понад 110 км, а середня висота1000 метрів. Найвищою точкою Українських Карпат є гора Говерла (2061 метр).

Листяні та хвойні ліси в Карпатських горах

Листяні та хвойні ліси в Карпатських горах

Карпатські гори славляться дивовижною природою: листяні та хвойні ліси з тваринами, серед яких є рідкісні та зникаючі види, гірські річки та озера, луги та полонини з червонокнижними рослинами, ягідні та грибні галявини.

Для збереження природної різноманітності Українських Карпат тут створено національні природні парки, біосферні заповідники та ландшафтні заказники.

Річка у Карпатах

Річка у Карпатах

Карпатський регіон в Україні умовно ділять на три частини:

  1. Прикарпаття;
  2. Карпати;
  3. Закарпаття.

Прикарпаттям називають райони Львівської, Івано-Франківської та Чернівецької областей, які знаходяться біля підніжжя Українських Карпат. Карпати — це безпосередньо гори, а Закарпаттямісцевість, розташована за головним карпатським хребтом, яка охоплює південно-західні схили та передгір’я Карпат, а також частину Закарпатської низовини, і займає територію однойменної області.

Курорти Карпат з мінеральними водами

Українські Карпати багаті на джерела мінеральних вод, їх тут кілька сотень. Одна з найбільш відомих — мінеральна вода «Нафтуся», родовище якої знаходиться у Львівській області. Саме навколо нього сформувалися три найбільші та найвідоміші бальнеологічні курорти карпатського регіону:

  1. Трускавець;
  2. Моршин;
  3. Східниця.

Виходи мінеральної води цього типу також є у Івано-Франківській області. Це гідрокарбонатна магнієво-кальцієва слабомінералізована вода з високим вмістом органічних речовин нафтового походження.

Серед інших відомих мінеральних вод Прикарпаття:

  • «Моршинська»;
  • залізисті;
  • лужні типу «Боржомі».

Але рекордсменом за кількістю джерел мінеральних вод є Закарпаття. Тут великі запаси, насамперед, вуглекислих хлоридно-гідрокарбонатних натрієво-кальцієвих вод. Найвідоміші:

  • «Поляна Квасова»;
  • «Лужанська»;
  • «Шаянська».

Найбільше в регіоні родовище вуглекислих вод знаходиться в околицях Сваляви. На його базі були утворені бальнеологічні курорти Поляна, Квітка Полонини, Сонячне Закарпаття та Плоске. Джерела вуглекислих вод, що містять залізо і марганець, також є недалеко від сел Кваси, Шаян, Сойми.

А на околицях села Келечин діють кілька джерел вуглекислої гідрокарбонатно-кальцієвої води з високим вмістом заліза і кобальту.

Найбільш відомі курорти з лікувальними мінеральними водами в карпатському регіоні.

Трускавець

Трускавець у Львівській області

Трускавець у Львівській області

Компактне мальовниче містечко у Львівській області та за сумісництвом найбільший, відомий та популярний бальнеологічний курорт Карпат. Його гордість та візитна картка — знаменита «Нафтуся», родовище якої залягає в самому центрі Трускавця. Крім неї, тут нараховується понад 20 джерел мінеральних вод з різним хімічним складом, ступенем мінералізації і лікувальними властивостями:

  • «Марія»;
  • «Софія»;
  • «Броніслава»;
  • «Юзя» та інші.
Курортне житло у Трускавці

Курортне житло у Трускавці

Трускавець може похвалитися великою кількістю санаторіїв, пансіонатів, оздоровчих та курортних комплексів з сучасною медичною базою, які разом з мінеральними водами активно використовують озокерит, родовище якого знаходиться на околицях міста, та торф’яні грязі.

Вони спеціалізуються на лікуванні захворювань шлунково-кишкового тракту, печінки, нирок, суглобів та хребта, мають програми оздоровлення та реабілітації.

Архітектура Трускавця

Архітектура Трускавця

Свої послуги гостям курорту також пропонують п’ятизіркові готелі, першокласні СПА-готелі, міні-готелі, вілли та готельні будинки.

У Трускавці добро розвинена інфраструктура: тут багато кафе, ресторанів, магазинів, є що подивитися та чим зайнятися: парки, дельфінарій, кілька музеїв, автентична архітектура, екскурсії.

Лікування та відпочинок у Трускавці

Моршин

Моршин

Моршин

Другий за популярністю бальнеологічний курорт Українських Карпат. Невеликий і затишний, з усіх боків оточений заповідними лісами, Моршин менш претензійний і спокійніший, ніж Трускавець.

Тут три діючі джерела цілющих мінеральних вод, включаючи знамениту «Моршинську», які використовуються при лікуванні захворювань шлунка, підшлункової залози, кишечнику, печінки, нирок та ін.

Лісове озеро у Моршині

Лісове озеро у Моршині

У місті працює близько десятка санаторіїв, приватні пансіонати, готельно-оздоровчі комплекси зі СПА-центрами, готелі, міні-готелі, садиби.

Ціни на лікування в Моршині нижче, ніж у Трускавці, при цьому якість медобслуговування не гірша. Сюди все частіше їдуть не тільки заради можливості поправити здоров’я, а й за тихим, розміреним відпочинком далеко від великих міст. У цьому контексті відсутність розважальних закладів бачиться скоріше перевагою Моршина. При цьому організувати дозвілля тут нескладно, не виходячи за межі санаторію.

Лікування та відпочинок у Моршині

Східниця

Східниця

Східниця

Невелике колоритне селище у передгір’ї Українських Карпат, замикає трійку найвідоміших бальнеологічних курортів регіону.

Він знаходиться недалеко від Трускавця і вважається його бюджетною альтернативою, насамперед завдяки можливості пройти лікування за допомогою мінеральних вод типу «Нафтуся» та озокериту дешевше, ніж у сусіда.

Передгір’я Українських Карпат у Східниці

Передгір’я Українських Карпат у Східниці

Крім гідрокарбонатних магнієво-кальцієвих вод з високим вмістом органічних речовин нафтового походження, Східниця славиться мінеральними водами боржомського типу та залізистими (з великим вмістом заліза). Вони показані при деяких хворобах шлунка, печінки та нирок, жовчнокам’яній хворобі, залізодефіцитних станах, діабеті.

Тут працюють класичні санаторії та сучасні готельно-курортні комплекси зі СПА-центрами та власними бюветами, міні-готелі, затишні вілли, котеджі, гостьові будинки. Східниця також вважається чудовим місцем для спокійного, розмірного відпочинку. У її околицях багато примітних локацій: природних, архітектурних, історичних; влітку проходять фестивалі з масою заходів.

Лікування та відпочинок у Східниці

Свалява

Свалява у Закарпатті

Свалява у Закарпатті

Невелике містечко в Закарпатті, розташоване в мальовничій долині, яка з трьох боків оточена гірськими хребтами. Це один із значних туристичних та оздоровчих центрів регіону, відомий своєю багатою історією та цілющими мінеральними водами.

У Сваляві та її околицях знаходяться джерела лікувальних вод «Поляна Квасова», «Поляна Купель», «Свалява», «Лужанська», які відносяться до гідрокарбонатно-натрієвих, тобто лужних, і схожі за складом та властивостями з «Боржомі».

На базі цих джерел діють найвідоміші санаторії та оздоровчі комплекси Закарпаття, що спеціалізуються на профілактиці та лікуванні захворювань шлунково-кишкового тракту, печінки, сечовидільної системи, судин та серця, цукрового діабету. Крім них, у Сваляві та поруч гостей приймають турбази, міні-готелі, гостьові будинки, які обирають ті, хто їде сюди насамперед за відпочинком — розміреним чи, навпаки, активним.

Це чудове місце для походів у гори, рафтингу, велосипедного туризму, а також знайомства з лемківською архітектурою.

Лікування та відпочинок у Сваляві

Шаян

Шаян на Закарпатті неподалік від Хуста

Шаян на Закарпатті неподалік від Хуста

Невелике село неподалік від Хуста в Закарпатті, з трьох сторін оточене горами Великий, Середній та Малий Шаяни. З давніх-давен воно відоме родовищем вуглекислих мінеральних вод, завдяки яким сьогодні носить статус бальнеологічного курорту.

Вода з шаянських джерел допомагає при хворобах ШКТ, зокрема, що супроводжуються підвищеною кислотністю шлунка, сечовидільної та серцево-судинної системи, нервових розладах.

Бювет з мінеральною водою в Шаяні

Бювет з мінеральною водою в Шаяні

У межах курорту працює кілька санаторіїв, у тому числі найвідоміший — «Шаян», готелі (з лікувальною базою та без), бази відпочинку, котеджне містечко.

Лікування та оздоровлення тут легко поєднувати з відпочинком: ходити в гори, вивчати околиці, повні історичних та природних пам’яток, взимку — кататися на лижах та сноубордах (на території санаторію «Шаян» є короткий підйомник-бугель), влітку купатися в Шаянському озері, навесні — милуватися цвітінням нарцисів.

Лікування та відпочинок в Шаяні

Ціни

Вартість відпочинку на мінеральних курортах Карпат значно варіюється у залежності від багатьох факторів.

  • Їдете ви на лікування або просто відпочити; або ж хочете сумісити обидва варіанти.
  • Плануєте купити санаторну путівку або зняти номер у готелі, а лікування та/або реабілітацію проходити окремо.
  • Обійдеться базовим набором медичних послуг, що входять у вартість путівки або курсівки, чи готові сплатити додаткові які призначить лікар.
  • Хочете жити в трикімнатному номері «Люкс» з кухнею або згодні на кімнату в приватному секторі.

Крім того, ціни на бальнеологічних курортах Карпат залежать від сезонуз травня по вересень, а також у різдвяно-новорічні свята вони традиційно вище.

При цьому популярність курорту також позначається на ціні. Наприклад, відпочинок та лікування у Трускавці обійдеться в середньому дорожче, ніж у Східниці або на свалявських курортах.

Гірськолижні курорти Карпат

Багато гірських схилів, м’яка зима, часті снігопади та стійкість снігового покриву роблять Українські Карпати ідеальним місцем для катання на лижах та інших зимових активностей. Кататися тут можна з грудня до березня.

У регіоні десятки гірськолижних курортів з:

  • крутими та пологими спусками;
  • трасами різного рівня складності для новачків та досвідчених спортсменів;
  • сучасними підйомниками;
  • гірськолижними школами;
  • пунктами прокату спорядження та іншими послугами та сервісами.

Найбільш популярні гірськолижні курорти в Карпатах.

Буковель

Гірськолижний курорт «Буковель» у селі Поляниця

Гірськолижний курорт «Буковель» у селі Поляниця

Найбільший гірськолижний курорт України та один із найбільших у Східній Європі. Знаходиться в серці Карпат, в селі Поляниця, в оточенні п’яти гір, серед яких Буковель, яка дала назву курорту. Найвища точкагора Довга (1373 метри).

Завдяки вдалому розташуванню, особливостям клімату та сніговим гарматам, якими оснащені траси Буковеля, сезон на курорті починається раніше звичайного і триває аж до середини квітня.

Траса у Буковелі

Траса у Буковелі

Тут облаштовано 68 трас загальною протяжністю 75 км, довжина яких варіюється від 300 до 2353 метрів. 7 з них обладнані системами освітлення, що дозволяє кататися у вечірній час. У Буковелі є спуски різної складності: для новачків (які мають можливість кататися у супроводі інструктора), для досвідчених лижників, для професіоналів . А також локації для фрірайду, катання на санях та сноутюбах, трампліни для трюків на сноубордах.

Гостям курорту доступні 19 крісельних та бугельних витягів, біля нижніх станцій яких працюють пункти прокату, камери схову, роздягалки та душові.

Туристична інфраструктура Буковелі

Туристична інфраструктура Буковелі

Буковель — найрозвиненіший в інфраструктурному плані гірськолижний курорт України. Тут:

  • працюють першокласні готельні комплекси та вілли;
  • безліч ресторанів, кафе, барів;
  • є велопарк та майданчик для дітей;
  • проводяться зимові свята та ярмарки;
  • організовуються поїздки в гори на снігоходах або джипах і доступно багато інших розваг та активностей.

Єдиний недолік Буковеля — ціни на проживання та відпочинок, які є найвищими в регіоні.

Драгобрат

Драгобрат

Драгобрат

Найвищий високий гірськолижний курорт Українських Карпат. Він розташувався біля підніжжя гори Стіг серед хвойних лісів та альпійських лук на висоті 1300–1700 метрів.

Головна особливість Драгобрата — стабільне снігове покриття з листопада по квітень, що є абсолютним рекордом серед гірськолижних курортів регіону. Він підходить для досвідчених лижників, фрірайдерів і сноубордистів. Але й тим, хто тільки планує ставати на гірські лижі, сміливо можна їхати до Драгобрату: тут працює гірськолижна школа, є інструктори та траса для новачків. Якщо не лякає непроста дорога: курорт знаходиться далеко від цивілізації, і добиратися сюди нелегко.

Підйомники у Драгобраті

Підйомники у Драгобраті

Основні підйомники курорту розташовані на схилах гори Стіг. Тут же облаштовано більшість трас Драгобрату довжиною від 300 до 2000 метрів. При цьому фрірайдери (і лижники, і сноубордисти) мають можливість збільшити довжину спуску до 3000 метрів. Ратраками їх доставляють на вершини гір Близниця та Жандарми, звідки беруть початок не менше 5 «чорних» трас, призначених для екстремалів.

У Драгобраті працює близько дюжини готелів та котеджів, є пункти прокату спорядження, кілька невеликих магазинів, кафе, сауна з басейном. Ціни тут середні за мірками Карпат, а людей небагато через важкодоступність курорту.

Славське

Славське у Львівській області

Славське у Львівській області

Популярний гірськолижний курорт, розташований в однойменному селі Львівської області, у мальовничій долині річки Опір у оточенні п’яти гір. Тут облаштовано 11 трас загальною протяжністю 22 км, а також 7 бугельних та 1 крісельний підйомників.

Найбільш популярні спуски Славського обладнані на схилах гори Тростян (1232 метри). У верхній її частині знаходяться траси з крутими спусками для тих, хто впевнено стоїть на гірських лижах і вже має досвід катання, а в нижній — для новачків, які тільки починають освоювати цей вид зимового відпочинку. Найбільш пологий схил, ідеальний для лижників, що починають і тих, хто катається з дітьми, називають «Долиною чайників».

Спуски у Славському на схилах гори Тростян

Спуски у Славському на схилах гори Тростян

На сусідній горі Погар розташовані траси для сноубордистів, є локації для слалому та фрірайду. Серед інших розваг, доступних у Славському, — прогулянки на снігоходах, катання на звичайних санках і санях, запряжених кіньми.

Тут добрерозвинена інфраструктура: є готелі, турбази, котеджі і навіть оздоровчі комплекси з лікувальними програмами, багато закладів харчування, є можливість орендувати необхідне спорядження, скористатися послугами інструктора. Серед основних переваг Славського — близькість до Львова, зручне транспортне сполучення та адекватні ціни.

Пилипець

Пилипець у Закарпатті

Пилипець у Закарпатті

Сучасний гірськолижний курорт у Закарпатті, розташований в однойменному селі на висоті 750 метрів над рівнем моря. Сезон тут триває з середини грудня до квітня.

Більшість спусків Пилипця облаштовано на схилах гори Гимба, їх загальна довжина 20 км, найдовший6000 метрів. Вони різного рівня складності, але більше підходять для досвідчених лижників. А ось новачкам краще обирати траси на горі Жид-Магура: вчитися кататися на лижах та сноуборді тут зручно та безпечно. Є на курорті і можливості для позатрасового катання, за що його люблять фрірайдери.

Гора Гимба у Пилипці

Гора Гимба у Пилипці

Всі спуски оснащені підйомникамикрісельними та бугельними.

З розміщенням тут проблем не буде: у самому Пилипці та сусідніх селах працює велика кількість готелів, приватних садиб, котеджів, є і кілька готельно-ресторанних комплексів. На курорті також доступний прокат спорядження, послуги школи, що навчає катання на гірських лижах та сноуборді, ремонтної майстерні.

Яблуниця

Яблуниця на кордоні Івано-Франківської та Закарпатської областей

Яблуниця на кордоні Івано-Франківської та Закарпатської областей

Невеликий гірськолижний комплекс, розташований поблизу однойменного села під Яблуницьким перевалом на кордоні Івано-Франківської та Закарпатської областей.

На схилах навколишніх гір, де стійкий сніговий покрив тримається протягом усієї зими, обладнані траси різної довжини та рівня складності загальною протяжністю близько 4000 метрів з 10 бугельними підйомниками. 8 з них знаходяться в самому селі, інші 2 — на Яблуницькому перевалі.

Снігові гармати у Яблуниці

Снігові гармати у Яблуниці

Курорт відмінно підходить для новачків і не дуже досвідчених лижників: тут набагато спокійніше і не так багатолюдно, як у сусідньому Буковелі. А ціни набагато доступніші, при тому, що вся необхідна інфраструктура в Яблуниці є: міні-готелі, готелі, котеджі, заклади харчування, пункти прокату спорядження і т.д.

Ясіня

Ясіня у Закарпатті

Ясіня у Закарпатті

Хоча невелике село Ясіня в Закарпатті, що лежить біля підніжжя гірських масивів Чорногора та Свидовець, більше відомо своєю історією, зокрема, як місце, де була проголошена Гуцульська Республіка, пам’ятками дерев’яної архітектури та дивовижними природними пам’ятками, це також гірськолижний курорт.

Тут всього дві траси: одна, довжиною 400 метрів, знаходиться на схилі гори Костирівка, друга, вдвічі довша — в урочище Млаки. До них ведуть два бугельні витяги. Кататися тут можна з грудня до квітня. Враховуючи невелику довжину спусків і скромний перепад висот, Ясіня більше підходить для початківців лижників і сноубордистів; професіоналам тут, скоріш за все, буде нудно.

Житло та відпочинок у Ясіні

Житло та відпочинок у Ясіні

У селі та його околицях є чимало готелів, турбаз, приватних садиб, працюють кафе та ресторани. Ціни в Ясіні прийнятні, вони помітно нижче, ніж на інших, більш розкручених та популярних, курортах карпатського регіону.

Ціни

Вартість відпочинку на гірськолижних курортах Карпат залежить від багатьох факторів. Серед основних:

  • рівень готелю, його розташування, відстань до витягів, інфраструктура, наявність додаткових послуг та сервісів тощо;
  • тип номера;
  • сезонність: період з грудня до лютого вважається високим сезоном, і ціни в цей час найвищі; а ось у березні та квітні вони часто знижуються майже вдвічі.

І, звичайно, ціни безпосередньо залежать від самого курорту — чим він більш розвинений і популярний, тим дорожче обійдеться відпочинок. Найбільш дорогим вважається Буковель, більш бюджетнимПилипець, Плай, Яблуниця, Красія. Так чи інакше, на будь-якому з гірськолижних курортів Українських Карпат можна знайти різні за вартістю варіанти.

Термальні курорти Карпат

Серед джерел цілющих мінеральних вод, якими славляться Українські Карпати, є термальні, тобто такі, вода з яких при виході на поверхню має температуру вищу за +20 °C. Всі вони зосереджені на Закарпатті. Тут у земній корі багато розломів, через які поверхневі води проникають у надра, де насичуються мінералами і нагріваються, після чого під тиском витісняються на поверхню.

У карпатському регіоні є кілька місць залягання термальних вод, на базі яких створені санаторії та рекреаційно-оздоровчі комплекси.

Найбільш відомі курорти Карпат з термальними водами в Україні.

Берегове

Готельно-оздоровчий комплекс «Жайворонок» у Берегові

Готельно-оздоровчий комплекс «Жайворонок» у Берегові

Невелике мальовниче містечко, що лежить за кілька кілометрів від кордону з Угорщиною. Це найвідоміший та популярний термальний курорт Карпат. Мінеральна вода тут гідрокарбонатно-хлоридна натрієва, з високим вмістом йоду, заліза, кремнію, калію, фтору, сірководню та інших корисних для організму людини мікроелементів. Термальна вода з берегівських джерел особливо корисна людям з проблемами шкіри, суглобів та хребта, розладами нервової системи.

При виході на поверхню вона має температуру близько +60 °C, але в басейнах для комфортного купання її остуджують до +30–33 °C (у дитячих до +36 °C). І така температура залишається незмінною цілий рік, навіть у відкритих басейнах та ваннах.

Спортивно-туристична база «Закарпаття» у Берегові

Спортивно-туристична база «Закарпаття» у Берегові

У Береговому є дві локації, де можна відпочити та оздоровитись в термальних басейнах.

  1. Сучасний готельно-оздоровчий комплекс «Жайворонок», на території якого обладнано кілька басейнів з термальною мінеральною та прісною водою: великий критий з гейзером, зонами гідромасажу (джакузі) та водоспадом та п’ять відкритих, включаючи дитячий . Тут також працюють центр здоров’я, римська сауна, лазня на дровах, соляні кімнати, масажний кабінет, кілька кафе, ресторан, спортивний зал.
  2. Спортивно-туристична база «Закарпаття» у центрі Берегово, де гостям доступний великий відкритий басейн із термальною водою довжиною 51 метр та два дитячі, поменше. На території бази діє готель, кафе-їдальня та сауна.

Косино

Комплекс «Термальні води «Косине» на околицях села Косонь

Комплекс «Термальні води «Косине» на околицях села Косонь

Сучасний оздоровчо-рекреаційний комплекс «Термальні води «Косино» функціонує на базі трьох джерел, розташованих на околицях села Косино поблизу Берегового. Тутешня термальна вода містить залізо, марганець, калій, кальцій, магній, кремній, фтор, цинк, хром, селен та інші речовини. Вона виходить на поверхню з температурою +51 °C, а в басейни подається з температурою +34–40 °C.

У комплексі «Термальні води «Косино» обладнано 6 басейнів з термальною та прісною водою, кожен з яких оформлений в індивідуальній тематиці і має своє призначення. Наприклад, Смарагдовий басейн підійде для відпочинку та релаксу: тут є зручні сидіння з гідромасажем для спини та ніг, підводний аеромасаж, гідроподушки для масажу верхньої половини тіла, приємна музика та підсвічування в заспокійливій кольоровій гамі. Великий басейн «H2О» з фонтаном, аквабаром та жвавою музикою, навпаки, призначений для веселощів та розваг.

Басейн з термальною водою у Косині

Басейн з термальною водою у Косині

Найбільш незвичайний басейн комплексу — «Золотий кран здоров’я». Це гігантський термальний басейн з фонтанами-джакузі, виконаними у вигляді судини з традиційними карпатськими напоями: пивом, вином, кавою і палінкою (угорською фруктовою горілкою ), та найвищим у світі фонтаном-ілюзією у вигляді Золотого крану, що символізує джерело цілющих мінеральних вод. У «Косиному» також є дві ванни Кнайпа, суть яких у чергуванні впливу гарячої та холодної води.

Інфраструктура комплексу також включає готель, аквапарк, кілька видів саун, у тому числі трав’яну та евкаліптову, велнес-зону, бари та ресторани, тренажерний зал.

Велятино

Комплекс «Теплі води» на курорті Велятино

Комплекс «Теплі води» на курорті Велятино

Село Велятино, розташоване за кілька кілометрів від Хуста, — ще один термальний курорт Закарпаття, хоч і менш відомий, ніж Берегове та Косино. На його околиці знаходиться однойменне родовище мінеральної хлоридно-натрієвої термальної води, яка відрізняється високим вмістом йоду, бору, брому і має високу мінералізацію.

На базі джерела створено туристичний комплекс «Теплі води». Тут функціонують 3 термальних, 2 мінеральних та 5 прісних басейнів, а також 6 термальних ванн з водою різного складу. На території комплексу працюють масажний кабінет, фінська сауна, турецький хамам, є соляна кімната, дитячий лабіринт, ігровий майданчик, ресторан швидкого харчування. «Теплі води» приймають гостей круглий рік.

Ціни

Вартість відвідування термальних басейнів комплекси та турбази, на території яких вони знаходяться, встановлюють самостійно.

Загалом, сума, в яку обійдеться відпочинок на термальних курортах Карпат, залежатиме від обраного комплексу, часу, який планується там провести (одноденний візит або тиждень з курсом оздоровлення в термальних ваннах з проживанням), додаткових послуг, якими захочеться скористатися, і таке інше.

Лікування та оздоровлення в Карпатах

Бювет мінеральних вод на курорті Карпат

Бювет мінеральних вод на курорті Карпат

Українські Карпати — відмінне місце не тільки для різнопланового відпочинку, а й для лікування та оздоровлення. Насамперед, завдяки наявності джерел мінеральних і термальних вод та діючих на їх базі бальнеологічних курортів, найбільш відомі з яких:

  • Трускавець;
  • Моршин;
  • Східниця;
  • Свалява;
  • Шаян;
  • Берегове;
  • Косино;
  • Солотвино.

Ще одним потужним природним лікувальним фактором у Карпатах є клімат.

Природним лікувальним фактором у Карпатах є клімат

Природним лікувальним фактором у Карпатах є клімат

У санаторіях та курортно-оздоровчих комплексах карпатського регіону займаються лікуванням хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту, зокрема, гастритів та панкреатитів, жовчнокам’яної хвороби, нирок та всієї сечовидільної системи, органів дихання, патологій опорно-рухового апарату, в першу чергу суглобів і хребта, хвороб шкіри, порушень метаболізму, роботи центральної та периферичної нервової системи, цукрового діабету. На бальнеологічних курортах Карпат також займаються реабілітацією людей після перенесених хвороб, у тому числі ускладнень після них, відновленням після оперативних втручання і травм.

Основним лікувальним фактором, що використовують у здравницях карпатських курортів, є мінеральні води, які завдяки своєму складу мають цілющі властивості. Їх п’ють (у дозуванні, суворо визначеному лікарем), застосовують у вигляді лікувальних ванн, душу та зрошень. У санаторіях регіону також активно використовують озокерит — мінерал нафтового походження, родовище якого знаходиться у Львівській області, неподалік від Трускавця та Моршина (він має знеболювальну, протизапальну та спазмолітичну дію), та торф’яні грязі.

Санаторій у Трускавці

Санаторій у Трускавці

Санаторії та інші лікувально-профілактичні установи на бальнеологічних курортах Карпат, як правило, мають хорошу лікувально-діагностичну базу, власні бювети. Лікування та реабілітацію тут у більшості випадків проходять за індивідуальною програмою, яку складає лікар з урахуванням діагнозу, загального стану здоров’я та особливостей організму пацієнта. Водночас деякі санаторії та більшість курортних комплексів пропонують вже готові програми: спрямовані на загальне оздоровлення, зниження ваги, відновлення після перенесених захворювань, а також СПА та косметологічні процедури.

Термальні курорти Українських Карпат більше орієнтовані на оздоровлення та релакс, ніж на лікування. Хоча в більшості комплексів є можливість проконсультуватися з лікарем, який розповість, чи можна конкретно вам приймати термальні ванни (у цієї процедури є свої протипоказання), і як довго можна/потрібно перебувати в басейні, щоб отримати користь для організму та не нашкодити здоров’ю.

Відпочинок з дітьми в Карпатах

Відпочинок з дітьми у Карпатах

Відпочинок з дітьми у Карпатах

Чисте гірське повітря, що захоплює дух пейзажі, безліч цікавих локацій, наявність сімейних готелів та оздоровчих таборів, а також широкі можливості для організації дитячого дозвілля роблять Карпати відмінним місцем для відпочинку з дітьми. Можливо, не дуже комфортним регіон буде для поїздки з малюками (довга дорога, акліматизація, можливі складнощі з організацією харчування та швидким доступом до медичної допомоги при її необхідності), але для дітей віком від 5 років в Карпатах можна влаштувати насичений активностями та враженнями відпочинок.

Найчастіше для поїздки з дітьми в Карпати обирають розвинені туристичні центри, щоб спростити дорогу і всі зручності були під рукою. Тут багато сімейних готелів та готельних комплексів, де все продумано для туристів з дітьми: ігрові майданчики, ігрові кімнати, у тому числі з аніматорами та/або вихователями, що відповідають за цікаве дозвілля дітлахів, зали з настільними та відеоіграми, дитячі басейни, дитяче меню в кафе, можливість скористатися послугами няні тощо.

Літній відпочинок з дітьми в Карпатах — катання на підйомнику

Літній відпочинок з дітьми в Карпатах — катання на підйомнику

Зазвичай до Карпат з дітьми їздять влітку. В цей час тут найширший вибір активностей: піші походи в гори (для маленьких туристів розроблені максимально безпечні маршрути), прогулянки квітучими долинами, поїздки до гірських озер і водоспадів, на страусину та оленю ферми, відвідування автентичних музеїв, старовинних замків, природних парків та історичних комплексів, тематичних фестивалів.

Якщо продумувати дозвілля дитини на відпочинку в Карпатах немає часу чи можливості, можна довірити це завдання дитячим таборам, яких у регіоні вдосталь. У таких місцях для дітлахів організують насичене проведення часу, повне різноманітних активностей, веселощів, нових вражень і спілкування з однолітками. І все це в умовах цілющого карпатського клімату, завдяки чому дитячий відпочинок тут легко поєднати з оздоровленням. Дитячі табори в Карпатах організують не лише влітку, а й під час осінніх та зимових канікул.

Зимовий відпочинок з дітьми в Карпатах та катання на лижах

Зимовий відпочинок з дітьми в Карпатах та катання на лижах

Взимку сюди також можна сміливо їхати з дітьми. Насамперед, на гірськолижні курорти, які в цю пору року є епіцентром туристичного життя. На більшості з них є дитячі траси та лижні школи, де дітей вчать впевнено стояти на лижах та долати спуски. Ті, хто поки не готовий освоювати гірськолижний спорт, катаються на санчатах та сноутюбах, грають у сніжки і ліплять сніговиків. До того ж, великі гірськолижні центри Карпат, такі як Буковель, зазвичай організують додаткові розваги та активності для дітей.

Найбільш популярними напрямками для відпочинку з дітьми в Українських Карпатах є:

  • Буковель;
  • Яремче;
  • Верховина;
  • Ворохта;
  • Коломия;
  • Косів.

Зимовий відпочинок у Карпатах

Засніжені гірські вершини Карпат взимку

Засніжені гірські вершини Карпат взимку

Зима — чудовий час для поїздки до Карпат: засніжені вершини, гірськолижні траси, затишні котеджі та різноманітність варіантів дозвілля. Головні точки тяжіння в цю пору року — гірськолижні курорти Карпат, на яких до середини грудня зазвичай вже спостерігається стійкий сніговий покрив.

Вони приваблюють обладнаними спусками на будь-який смак і рівень підготовки — для новачків та невпевнених у собі лижників, досвідчених спортсменів та професіоналів. Деякі курорти, як, наприклад, Драгобрат, Славське, також можуть похвалитися локаціями для фрірайду та сноубордингу.

Катання на снігоході у Карпатах

Катання на снігоході у Карпатах

Але зимовий відпочинок у Карпатах не обмежується лижами.

Тут можна кататися на ковзанах, санках, великих санях, запряжених кіньми або їздовими собаками, сноутюбах, квадроциклах та снігоходах, ходити в піші походи в гори.

Карпатський зимовий пейзаж

Карпатський зимовий пейзаж

Тим, хто віддає перевагу менш активному відпочинку, в зимових Карпатах теж є чим зайнятися.

Наприклад, піднятися на підйомнику на одну з вершин, щоб опинитися в справжній зимовій казці: милуватись безмежними сніговими просторами, вбраними в білий одяг соснами і ялинками, вдивлятися в контури сусідніх вершин, дихати пронизливо чистим морозним повітрям. А вечорами відігріватися в сауні або гарячому чані, релаксувати в басейні та влаштовувати посиденьки з друзями у затишних колибах.

Термальний курорт у Карпатах

Термальний курорт у Карпатах

Термальні курорти — ще один популярний напрямок для зимового відпочинку в Карпатах. Ніжитися в басейні з гарячою мінеральною водою, яка приємно контрастує з холодним повітрям, — не тільки приємно, а й корисно для здоров’я, тому що вода з тутешніх джерел завдяки багатому складу має цілющі властивості.

Найбільш відомі термальні комплекси регіону знаходяться в Закарпатті — в містечку Берегове, селах Косино та Велятино.

Зимова риболовля на курорті Карпат

Зимова риболовля на курорті Карпат

Взимку в Карпатах також можна їздити на екскурсії, наприклад, до гірських водоспадів, які в цю пору року особливо гарні, відвідувати музеї, найцікавіші з яких знаходяться в Ясіні, Верховині, Косиному та Ворохті, побувати на гуцульському базарі у Яремче, де, як вважається, найбільший вибір оригінальних карпатських сувенірів у регіоні.

За бажанням можна організувати зимову рибалку, в тому числі на форель, — таку послугу серед інших пропонують у Буковелі та Славському.

Літній відпочинок у Карпатах

Різноманітний літній відпочинок у Карпатах

Різноманітний літній відпочинок у Карпатах

Влітку Карпати не менш популярні і привабливі, ніж узимку. Варіантів того, чим зайнятися і що подивитися тут у цю пору року, є незліченна безліч. На вибір тим, кому не сидиться на місці: сходження на гірські вершини, велосипедні та піші походи, у тому числі маршрутами природних парків, сплави на рафтах та катамаранах гірськими річками, кінні прогулянки мальовничими долинами, покритими квітковими килимами, тури на квадроциклах найкрасивішими місцями регіону.

А для тих, хто віддає перевагу більш спокійному відпочинкузбір грибів та ягід, якими влітку сповнені карпатські ліси, відвідування місцевих сироварень та фермерських господарств, релакс у басейнах з видом на гірські пейзажі, купання у річках та озерах.

У карпатських лісах влітку можна збирати гриби

У карпатських лісах влітку можна збирати гриби

Одним з найпопулярніших водойм Карпат для пляжного відпочинку є штучне озеро на території курорту Буковель. Тут можна купатися на обладнаних пляжах, засмагати в шезлонгах, кататися на водних лижах, катамарані та гідроциклі. Це найбільше штучне озеро в Україні, розмірами яке можна порівняти зі знаменитим Синевиром.

У самому Синевирі, найбільшому і найвідомішому гірському озері України, купатися не можна, але можна прогулятися навколо, відвідати однойменний національний природний парк з шумними водоспадами, заповідними болотами і перелісками, побувати в реабілітаційних центрах бурих ведмедів та хижих птахів, познайомитися з побутом та давніми традиціями в музеї «Старе село».

Штучне озеро на території курорту Буковель

Штучне озеро на території курорту Буковель

Ще одне популярне проведення часу в Карпатах влітку — це рибалка. Завзяті рибалки їдуть сюди зі своїми снастями та наживкою, щоб «полювати» в гірських річках Прут, Черемош, Тиса та інших на марену, головеня, окуня, бабця (широколобку), верховодку, підуста та навіть лосося. Ті ж, для кого риболовля не спорт, а вид відпочинку та розвага, вибирають приватні рибні господарства, найчастіше форелеві, яких у карпатському регіоні не перерахувати. Тут видадуть і снасті, і наживку, а улов пропонують викупити, щоб відразу приготувати на мангалі і розправитися з ним у затишній альтанці.

Літо в Карпатах — вдалий час для екскурсій, тим більше, що цікавих місць у регіоні безліч. Один із значних туристичних центрів тут — Яремче з його старовинними дерев’яними церквушками, вражаючими водоспадами, знаменитим сувенірним ринком та етнографічним музеєм. До того ж, саме тут беруть початок багато маршрутів, у тому числі стежка Довбуша та стежка на гору Чорногорицю.

Атмосфера літнього відпочинку у Карпатах

Атмосфера літнього відпочинку у Карпатах

Серед інших популярних літніх напрямів у Карпатах — Ворохта та Верховина. Перша цікава старовинними мостами-віадуками і як одна з відправних точок на Говерлу, а друга — дюжиною незвичайних музеїв, серед яких музей «Тіні забутих предків» та Музей гуцульської магії, безкрайніми полонинами та смерековими лісами.

Багато туристів, що вирушають на літній відпочинок до Карпат, також включають у свій маршрут Ясіню, Драгобрат, Східницю, Солотвине, Микуличин, Косів.

Карпати у міжсезоння

Осінь у Карпатах

Осінь у Карпатах

Всупереч стереотипам, міжсезоннявідмінний час, щоб відправитися на відпочинок до Карпат. В цей час тут вже чи ще немає туристичних натовпів, ціни стають більш приємними, при цьому переважна більшість видів відпочинку та занять, що пропонуються в регіоні у високий сезон, як і раніше, доступні. Виняток складають хіба що лижі та інші «снігові» розваги, хоча на деяких курортах, наприклад, у Буковелі та Драгобраті, кататися часто можна аж до квітня.

Міжсезоння в Карпатах відмінно підходить для неспішного, спокійного відпочинку, перезавантаження та релаксу. В цей час, особливо, коли на вулиці прохолодно і волого, популярністю користуються термальні басейни Закарпаття, звичайні басейни, що гріються, бані та сауни в СПА-готелях і туристичних комплексах (того ж Буковеля), гарячі чани.

Гарячий чан у селі Лумшори

Гарячий чан у селі Лумшори

Заради останніх варто з’їздити до крихітного закарпатського села Лумшори. Гостей тут розміщують у великих чавунних котлах, які наповнюють мінеральною водою, часто додаючи цілющі трави, і розводять під ним вогонь. Грітися в таких чанах просто неба — не просто задоволення, а й користь для здоров’я. Особливо якщо чергувати посиденьки в гарячій воді з зануренням у холодну гірську річку.

Санаторії та оздоровчі комплекси бальнеологічних курортів регіону — Трускавця, Східниці, Моршина, Шаяна та інші — приймають цілий рік.

Долина нарцисів у Карпатському біосферному заповіднику

Долина нарцисів у Карпатському біосферному заповіднику

Якщо погода гарна, можна підкорювати гірські вершини, ходити в походи: навесні — щоб спостерігати пробудження природи і милуватися квітучими долинами (наприклад, побувати в Долині нарцисів у Карпатському біосферному заповіднику), а восени — споглядати вкриті густим туманом полонини і палаючі всіма відтінками багряного ліси.

Це також гарний час для відвідування природних, історичних та архітектурних пам’яток регіону. Побачити дерев’яні гуцульські храми у Яремче, з’їздити до величних водоспадів на околицях Ворохти, побувати в колоритних музеях Верховини, накупити справжніх карпатських сувенірів на ринку Косово.

Часті запитання (FAQ)

Де в Україні знаходяться Карпати?

Українська частина Карпат розташована на заході країни, на території Львівської, Івано-Франківської, Чернівецької та Закарпатської областей.

Чим відрізняються Прикарпаття та Закарпаття?

Прикарпаттям традиційно вважається територія біля підніжжя Карпат, між горами та низовинами, вона охоплює окремі райони Львівської, Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

Закарпаття — це розмовна назва Закарпатської області, яка знаходиться за головним карпатським хребтом і включає південно-західні схили та передгір’я Східних Карпат, а також частину Закарпатської низовини.

Коли краще їхати в Карпати?

Гарно та цікаво відпочити в Карпатах можна в будь-яку пору року — тут круглий рік є чим зайнятися і на що подивитися.

Найбільше туристів буває тут взимку, особливо в період різдвяно-новорічних свят, і з травня по вересень. Низьким сезоном вважається період з другої половини жовтня по квітень: в цей час в Карпатах можна відпочити набагато дешевше, ніж взимку і влітку, і без туристичних натовпів.

Що робити в Карпатах взимку?

Кататися на гірських лижах (якщо не вмієте, можна скористатися послугами спеціалізованих шкіл, які працюють на всіх гірськолижних курортах регіону, та інструкторів), сноубордах, санчатах, ковзанах, сноутюбах та собачих упряжках.

Веселитися на зимових святах та ярмарках, милуватися засніженими схилами, знайомитися зі ситною та смачною карпатською кухнею, ніжитися в термальних басейнах просто неба, їздити на екскурсії, спробувати зимову рибалку.

Звідки зручніше підніматися на Говерлу?

Піднятися на Говерлу можна різними маршрутами, але краще вибирати офіційні.

Більшість туристів починають сходження від турбази «Заросляк» у Ворохті. Звідси беруть початок чотири марковані стежки, які відрізняються довжиною та складністю. Найбільш популярні та короткі«зелена» та «синя».

Піднятись на Говерлу також можна, стартуючи від села Лазещина: цей маршрут вважається нескладним і підійде навіть новачкам.

Що обов’язково потрібно побачити в Карпатах?

  • Найбільше гірське озеро України — Синевир
  • Середньовічний скельний оборонний комплекс «Тустань»
  • Центр реабілітації бурих ведмедів
  • Скелі Довбуша
  • Водоспади Шипіт, Манявський та Женецький Гук
  • Музей архітектури та побуту «Старе село» у Колочаві
  • Чемегівський каньйон

Найпопулярніші гірськолижні курорти Карпат?

Буковель, Драгобрат, Славське, Пилипець, Красія, Плай, Яблуниця, Мигово.

Де в Карпатах є джерела мінеральних вод?

Одне з найбільших родовищ цілющих мінеральних вод на території Карпат знаходиться у Львівській області, на його базі діють відомі бальнеологічні курорти Трускавець, Моршин та Східниця. Велика кількість мінеральних джерел також є в Закарпатті — на околицях містечка Свалява, неподалік сіл Кваси та Шаян.

Як відпочити в Карпатах недорого?

Є три основні способи.

  1. Перший — їхати в міжсезоння, коли ціни на відпочинок у Карпатах помітно знижуються порівняно з високим сезоном, що триває з кінця травня до вересня.
  2. Другий — віддати перевагу невеликим приватним садибам та гостьовим будинкам, а не п’ятизірковим готелям.
  3. Третій — вибирати менш розкручені та популярні курорти.

Де знаходиться Буковель?

Гірськолижний комплекс розташований на території села Поляниця неподалік від Яремче, біля підніжжя гори Буковель, яка дала йому назву, на висоті 920 метрів.

Які курорти з термальною водою є в Карпатах?

Найвідоміші термальні курорти Карпат — Берегове, Косино та Велятино.